Donanim 22 MAYIS 2009 / 11:34

BRAVIA’larda yenilik rüzgârları esiyor

Sony’nin yeni BRAVIA LCD TV modelleri ekran teknolojileri, kablosuz bağlantı avantajları ve multimedya işlevleri ile dikkat çekiyorlar.

Sony’nin yeni BRAVIA LCD TV modelleri ekran teknolojileri, kablosuz bağlantı avantajları ve multimedya işlevleri ile dikkat çekiyorlar.


Sony Eurasia, BRAVIA LCD TV serisinin yeni modellerini ve teknolojilerini 21 Mayıs günü İstanbul, Sofa Otel'de düzenlediği bir etkinlikle basın mensuplarına tanıttı. Sony BRAVIA'nın yeni modellerinin de sergilendiği etkinlikte Sony Teknoloji Pazarlama Bölümü Başkanı ve Sony Avrupa TV Grubu Yöneticisi Tim Page BRAVIA TV'lerin yeni modelleri ile Sony'nin bu alandaki yenilikçi teknolojilerini basın mensuplarına ayrıntılarıyla açıkladı.


Sony'nin LED TV geçmişi


Sunumunda LCD TV üretim aşamalarından bahseden Page BRAVIA'lardaki parça ve teknolojilerin yüzde 95'inin Sony'ye özgü olduğunu söyledi. Sony'nin görüntü sistemlerinde LED arka aydınlatmalı ilk örneğin 2005 yılında üst düzey Qualia 005 ev sinema projektörü olduğunu belirten Page sunumunda LED teknolojisinin TV'lerde kullanımı hakkında bilgiler verdi.


LED arka aydınlatmada RGB (Kırmızı, Yeşil, Mavi) lamba kullanımı renkleri canlı aktarırken görüntüye de derinlik katıyor. RGB Dinamik Arka Aydınlatma özelliği ekrandaki görüntüler değiştikçe kontrastın dinamik olarak değişmesine imkân veriyor. BRAVIA X40W modelinde ise görüntülerin koyu bölümlerindeki LED'lerin ışığı otomatik olarak kısılıyor ve tam siyahta lambalar tamamen kapatılıyor. Sony'nin Kenar Işığı LED Arka Aydınlatma özelliğinde ise aydınlatma ekranın köşesinden yapılıyor.


Güncellenmiş görüntü işlemci


Yeni BRAVIA modellerinde BRAVIA görüntü işlemcisinin üçüncü nesli kullanılmış. BRAVIA Engine 3 çözünürlük, renk, kontrast, hareket ve parazit azaltma alanlarında gelişmeler içeriyor. Yeni yongada görüntü işleme motoru güncellenmiş. Bazı modellerle yer alan Akıllı Görüntü ve Akıllı Sinyal Güçlendirici analog TV yayını görüntülerini iyileştirerek ekrana taşıyor.


Sony'nin bir süre önce dünyada ilk kez pazara sunduğu MotionFlow 200 Hz teknolojisine de değinen Page bu sayede görüntülerde sadece yatay ve dikey değil köşeden köşeye hareketlerde de gölgelenme ve bulanıklık etkilerinin önüne geçildiğini belirtti.USB'den Full HD video oynatma


Yeni BRAVIA'ların multimedya özellikleri de geliştirilmiş. USB yuvasına takılan bir bellek çubuğunda bulunan müzik ve fotoğraf dosyalarına ek olarak artık video dosyalarını da okuyabiliyorlar. Bu özellik ile 1920x1080p Full HD çözünürlükteki videolar da sesli olarak USB üzerinden oynatılabiliyor. Ayrıca USB yuvasına bağlanan bir Sony Handycam video kameradaki görüntüler de Full HD çözünürlükte izlenebiliyor.


Yeni BRAVIA'larda kullanımı kolaylaştıran özelliklere de dikkat edilmiş. Kullanım kılavuzuna artık ekran menülerinden de ulaşılabiliyor. Kitapçıktaki tüm bilgileri ayrıntılarıyla ekrana taşıyan bu özellik Türkçe desteği de sunuyor. Ayrıca BRAVIA İpuçları özelliği kullanımla ilgili yararlı bilgiler hakkında kullanıcıyı bilgilendiriyor.


Ses iyileştirme özellikleri


BRAVIA TV'lerde ses işlevleri de elden geçirilmiş. Taşınabilir Ses Geliştirici özelliği MP3 gibi sıkıştırılmış müzik dosyaları çalınırken yüksek frekansları iyileştirerek müzikteki tüm detayların duyulabilmesini sağlıyor. Diğer bir özellik ise TV yayınlarının ses kalitesini yükselterek hoparlörlere iletiyor. Ayrıca TV'lerde sağlanan optik ses çıkışı bir ev sinema sistemine yüksek kalitede bağlantı yapılabilmesini sağlıyor. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


İzlenmeyince kendi kapanan televizyon


Haziran ayında piyasaya çıkacak BRAVIA WE5 modeli çevreci özellikler ön plana alınarak tasarlanmış. Bu modelde arka aydınlatma için Sony'nin Trinitron tüplü TV teknolojisinden esinlenilerek geliştirilen ve enerji tasarrufu sağlayan HCFL (Sıcak Katot Floresan Lambası) kullanılmış. TV'deki ışık algılayıcılar ortam aydınlatmasına göre ekran parlaklığını otomatik ayarlıyor. WE5'teki bir diğer algılayıcı da ısı değişimi ve hareketleri hissediyor. Böylece TV'nin 3 metre karşısında belli bir süre sonra ısı veya hareket algılanmazsa TV kendini otomatik olarak kapatıyor. Eğer mutfağa gidip dönmüşseniz TV sizi algıladığında kaldığı yerden çalışmaya başlıyor. WE5'teki Enerji Tasarrufu Düğmesi televizyonun kullanılmadığı zamanlarda fişinin çıkarılmasına gerek bırakmıyor. Bu düğme kullanıldığında WE5 hiç güç (0 Watt) tüketmiyor.İnternet içerikleri TV ekranında


Sony'nin Applicast multimedya uygulamasından da örnekler veren Tim Page Applicast ile internet içeriklerine BRAVIA'larda kolayca ulaşılabildiğine dikkat çekti. Applicast ile TV ekranında RSS beslemelerini takip etmek ve çevrimiçi bir fotoğraf albümünü görüntülemek mümkün. Applicast'a gelen içerikler bu uygulamanın Almanya'nın Münih kentindeki sunucudan sağlanıyor.


Kablosuz Full HD video aktarımı


Tim Page sunumunda DLNA (Dijital Yaşam Ağı Birliği) standardı ve bu standardın BRAVIA'larda sunduğu avantajlardan da bahsetti. DLNA telekomünikasyon, bilişim ve tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren 250'den fazla şirketin bir araya gelerek oluşturduğu bir organizasyon. Organizasyonun temel amacı ise cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi farklı cihazlar arasında içeriklerin, kablolu veya kablosuz ortamda, kolayca paylaşılması. BRAVIA E, V ve W serilerinin desteklediği DLNA özelliği sayesinde fotoğraf ve müzik içeriklerinin yanı sıra artık videolar da kablosuz olarak bir bilgisayardan TV ekranına gönderilebiliyor. Şu an için sadece MPEG2 formatlı ve AVCHD videolar aktarılabilirken DivX formatının da desteklenmesi için görüşmelerin sürdüğü söyleniyor. Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7'deki DLNA İşleme özelliği DivX ve benzeri formatlı videoları MPEG2'ye dönüştürerek aktarabiliyor. Sony Ericsson'un gelecek modelleri de bu özelliğe sahip olacak. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Görüntü referansı OLED TV


Sony'nin ocak ayında piyasaya sürdüğü dünyanın ilk OLED (Organik Işık Yayan Diyot9 TV'si XEL-1'den de kısaca bahseden Page OLED teknolojisini daha önce Walkman ve cep telefonu ekranları ile Qualia projektörlerinde kullandıklarını hatırlattı. 11 inç (27,9 cm) ekranlı OLED TV'nin derinliği sadece 3 mm iken OLED panelin inceliği ise 0,5 mm. LCD TV'lerde 3 - 6 milisaniye gibi ekran tepki sürelerine rastlanırken OLED TV'nin tepki süresi mikrosaniyelerle ölçülüyor. Page, OLED TV'lerin bu özellikleri sayesinde TV yayını çeken kameraların referans monitörü olarak kullanıldıklarını söyledi. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Her zaman yeni teknolojiler


Sony Eurasia Teknik Pazarlama Yönetmeni Mete Emiroğlu da yaptığı konuşmada internetin gelişmesiyle birlikte televizyonlara yeni bir kapının açıldığını, artık bilgisayara ihtiyaç duyulmadan dijital içeriklerin TV'lere aktarılabildiğine dikkat çekti. Emiroğlu şu anda Japonya'da yaygın olarak kullanılan bu tip uygulamaların Avrupa'ya da gelmeye başladığını söyledi. Kriz döneminde mevcut teknolojilerin makyajlanarak tüketiciye yeniymiş gibi sunulmasının yanlış olduğunu söyleyen Mete Emiroğlu Sony'nin her zaman tüketiciye yenilikler sunma gayreti içinde olduğunu ve sadece gelişmiş ürünlerini tüketicilere tanıttığını vurguladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun