Donanim 08 MAYIS 2009 / 13:25

Botnet ve zombiler

Ocak'tan bu yana tam 12 milyon bilgisayar botnetlere getirildi.

Ocak'tan bu yana tam 12 milyon bilgisayar botnetlere getirildi.


Güvenlik şirketi McAfee'nin raporuna göre, Ocak ayından bu yana 12 milyon bilgisayar kötü niyetli yazılımlardan etkilenelerek zombiye dönüştürüldü. Bu zombilerin sayısı geçen yıldan bu yana ikiye kat arttı. Zombi makinaların yüzde 18'i ABD'de.bZombi çılgınlığında ABD'yi yüzde 13 ile Çin izliyor.


McAfee'nin Yardımcı Başkanı Jeff Green: "Botnetlerin bu yoğun büyümesi, siber suçlulara ihtiyaç duydukları altyapıyı sağlıyor" dedi. Deloitte Touche Tohmatsu (DTT) ise, siber tehtitlerin tahmin edilenden daha fazla olduğuna, acil bir önlem alınması gerektiğine dikkat çekti. DTT küresel kamu sektörü endüstri lideri Greg Pellegrino: "Tehdit alanı her yıl yüzde 40 daha genişliyor. Bu sorunu çözmek için 100 yılımız yok" dedi. ABD Başkanı Obama ve yönetimi, siber güvenliği birincil gündeme aldı. Obama, bu alanda yeni bir görüş sunmaya hazırlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun