Donanim 03 EKİM 2008 / 08:17

Bol ‘tema’lı Bilişim

7 Ekim’de herkes Bilişim’de olacak. Bir hafta boyunca bilişim okuyup yazacağız, görüp dinleyeceğiz, anlayacağız.

7 Ekim’de herkes Bilişim’de olacak. Bir hafta boyunca bilişim okuyup yazacağız, görüp dinleyeceğiz, anlayacağız.

Bilişim alanında ülkemizin iki büyük ve önemli etkinliği; 7-11 Ekim 2008 tarihleri arasında Bilişim Zirvesi’08 ve 7-12 Ekim 2008 tarihinde de CeBIT Bilişim Eurasia fuarı düzenleniyor.


Bu yıl bilişim haberlerinde bir ‘tema’ lafıdır gidiyor. ‘Bilişim’de bu yıl temalar var.’ ‘Bilişim bu yıl en yeni temalarla geliyor.’ ‘Bilişim’e bu yıl temalar damgasını vuracak..’ vb.


 


Önce CeBIT Bilişim Eurasia fuarındaki temalara göz atalım. Fuarda bu yıl rastlayacağımız temalar arasında e-devlet, yerel yönetimler, future park, KOBİ’ler, inovasyon, yazılım, iş ve kariyer, teknokentler başta geliyor. Bilişim Zirvesi’nde de her gün bir tema konferansı yer alıyor. 8 ekim günü Telekomda Gelecek temalı konferans, 9 ekim günü Ülke Güvenliği temalı konferans, 9 ekim günü e-Sağlık/Tele Sağlık ve 11 ekim günü de Genç zirve temalı etkinlikler dikkat çekiyor.


 


Nedir peki bu tema? Sözlükte şöyle bir tanımı var: ‘Her yazım ve anlatımın temeli konudur. Konu, üzerinde konuşulan, yazı yazılandır. Konu günlük olaylardan alınabileceği gibi insanlar arası ilişkilerden, toplumsal gerçeklerden, sorunlardan, bilim ve teknolojiden, sanattan, kısaca yaşamın her kesitinden seçilebilir.’


 


Bu açıdan bakıldığında Bilişim başlı başına bir konu. Çünkü üzerinde yıllardır konuşulup yazılar yazılıyor. Ancak artık sadece bilişimi bir tema olarak yazıp çizmek yeterli değil. Bilişim hemen her alanı, her konuyu değiştiren, dönüştüren, geliştiren bir özelliğe sahip.


Artık  Fuara veya Zirve’ye gelip ‘yeni ne modeller var, hangi cep telefonu hangi dizüstü bilgisayarlar çıkmış, hangisi en hızlı, en yeni teknoloji hangisi, hangisi daha iyi gösteriyor’ kısır bakışından çıkmak gerekiyor. Tüm dünyada uzun bir süredir fuar ve toplantı kültüründe köklü bir değişim yaşanıyor. Bu değişimi iyi özümsemek lazım. Bu tür etkinlikler elbette en yeni teknoloji ve ürünlerin de görülüp incelendiği yerlerdir. Ama öncelikle teknolojinin iş ve yaşamımızı nasıl değiştirdiğinin, nasıl yeni fırsatlar yarattığının keşfedildiği, yeni ilişkilerin geliştirildiği buluşma platformlarıdır. Temalar bize bu olanağı veriyor. İşte bilişimde o yüzden temalar var, o yüzden temalar bu kadar öne çıkıyor.


 


Bilişim Zirvesi ve CeBIT Bilişim fuarını kendinize şu soruları sorarak ziyaret edin: Hangi alanlar gelişiyor, hangi alanlarda iş potansiyeli var, bilişim benim için ne gibi olanaklar sağlıyor, sektörlerin iş yapış biçimlerini nasıl değiştiriyor, çalıştığım alanda bilişim bana ne gibi yeni olanaklar sunuyor, işimi nasıl daha iyi yapabilirim, yeni insanlarla nasıl tanışabilirim...


 


Hayatınızda çok şeylerin değiştiğini göreceksiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun