Donanim 15 OCAK 2009 / 10:11

Blue Note’tan coşkulu yıldönümü kutlamaları

Blue Note plak şirketi 2009 ile birlikte tarihindeki iki önemli dönüm noktasının yıldönümünü kutluyor.

Blue Note plak şirketi 2009 ile birlikte tarihindeki iki önemli dönüm noktasının yıldönümünü kutluyor.


Blue Note, Alfred Lion tarafından 6 Ocak 1939’da bağımsız, küçük bir plak şirketi olarak kurulmuş. Şirketin uluslararası başarılı bir plak şirketine dönüşmesindeki önemli etkenlerden biri ise 1984 yılında Bruce Lundvall başkanlığında meydana gelen yeni yapılanma. Dolayısıyla Blue Note 70. kuruluş ve 25. yeniden yapılanma yıldönümlerini konserler, yeni albümler, The Blue Note 7 konseri, kitaplar ve festivallerle kutluyor.


Efsanevi sanatçıları bünyesinde barındırmasıyla tanınan Blue Note’un kataloğunu özetleyerek listelemek güç: Thelonious Monk, Bud Powell, Miles Davis, John Coltrane, Cannonball Adderley, Horace Silver, Art Blakey, Jimmy Smith, Grant Green, Lee Morgan, Freddie Hubbard, Joe Henderson, Herbie Hancock, Wayne Shorter, McCoy Tyner, Donald Byrd, Andrew Hill , Ornette Coleman,  Patricia Barber, Terence Blanchard, Bill Charlap, Robert Glasper, Lionel Loueke, Joe Lovano, Wynton Marsalis, Jason Moran, Aaron Parks, Dianne Reeves, Gonzalo Rubalcaba ve Cassandra Wilson,  Priscilla Ahn, Anita Baker, Al Green, Norah Jones, Amos Lee, Willie Nelson ve The Bird and The Bee…


 


www.bluenote.com

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun