Donanim 08 TEMMUZ 2010 / 13:12

Blizzard takma isimlere tavır koyuyor

Blizzard aldığı kararla kullanıcıların forumlara gerçek isimleriyle katılmasını zorunlu hale getirdi.

Blizzard aldığı kararla kullanıcıların forumlara gerçek isimleriyle katılmasını zorunlu hale getirdi.


World of Warcraft şu anda dünyanın en popüler çevrimiçi oyunlarda biri. Bu hafta oyunun yapımcısı Blizzard oyundaki isim kurallarıyla ilgili bir değişikliğe gittiğini duyurdu. Bu ayın sonundan itibaren Starcraft II'nin resmi forumunda kullanıcılar gerçek isimlerini kullanmak zorunda kalacak.

Kullanıcılar bu karar büyük tepki verirken forumlarda bu konu tartışılmaya başlandı bile. Bazı kullanıcılar World of Warcraft gibi "role play" oyunların bir başka karakterde yaşamak olduğunu belirterek, gerçek hayattaki isimlerle forumlarda var olmak istemediklerini belirtti.

Blizzard'dan gelen açıklamaya göre, kullanıcıların gizlilik haklarına saygı gösterildiği vurgulandı. Alınan kararın kullanıcıların daha çok kişiyle iletişime geçebilmelerini sağlamak için yapıldığı, Facebook, Amazon ve Linkedln gibi sitelerdeki kişilerle de iletişime kolaylıkla geçilmesinin hedeflendiği ifadeleri yer aldı.

Kullanıcıları birbirine bağlamayı hedefleyen bir karar, kullanıcılar arasında şimdiden büyük tartışma yarattı. Özellikle fantastik kurgu oyunlardaki rol yapma geleneği üzerine pek de uygun düşmeyen bu kararın akıbetini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun