Donanim 14 HAZİRAN 2010 / 10:02

Biz sahiplenirken onlar yasakladı

New York Times Gazetesi'nde "tweeting" kelimesinin kullanılması yasaklandı.

New York Times Gazetesi'nde "tweeting" kelimesinin kullanılması yasaklandı.


Bizler Türkiye'de dilimize yeni sözcükler katmaya biraz fazla meraklı oluyoruz. Hemen kabullendiğimiz "messenger, notebook, laptop, ATM" gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunların yanına son dönemde popülerleşen sosyal ağ sitesi Twitter'da yayınlanan mesajların "tweet" olarak kabullenilmesiyle yeni bir yabancı kelime daha geldi.

Bizler kelimeye bu kadar kolay alışıp,benimserken, Amerikalı Gazete New York Times "tweeting" kelimesinin gazete içindeki haberlerde kullanılmasını yasakladı. New York Times Standartlar Editörü Phil Corbett, "tweet" kelimesinin İngilizce kurallarına uymayan bir kelime olduğunu, bu sebeple kurallara uygun haberler yazmak zorunda olduklarını belirterek kelimenin yasaklandığını belirtti.

Okuyucuların dilbilgisi ve doğru jargondan uzaklaşmaması gerektiğini belirten Corbett, gazetenin de bu misyonla hareket ettiğini ifade etti. Belki de bu ifadeler dilin korunması ve bunun taşıdığı anlam için güzel bir örnek oluşturuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun