Donanim 12 TEMMUZ 2010 / 08:26

Birkaç soru

BT eğitimleri sunan şirketlerin sessiz dönemi üzerine...

BT eğitimleri sunan şirketlerin sessiz dönemi üzerine...

Bu bir saptama yazısı değildir. Sadece sizinle kafama takılan birkaç "soruyu" paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz iki yıla dönüp bakacak olursak, özellikle küresel ekonomik krizin ağırlığını hissettirmeye başladığı 2009'da bilişim eğitim şirketlerinin aktif bir döneme girdiğini görüyoruz. Aslına bakarsanız bunun pek çok sebebi var ve bunları hiçbiri sır değil. Çok iyi biliniyor ki teknolojinin dinamizmi ve hızlı gelişimi, yetkin insan kaynağına olan ihtiyacı artırıyor. Dolayısıyla kurum ve kuruluşlar insan kaynağını bu dinamizme adapte edebilmek için kurumsal BT eğitimlerine başvuruyor. İş yaşamına atılacak yeni mezunlar da artık her zamankinden daha donanımlı şekilde yola çıkmak ihtiyacı duyuyor. Çünkü şirketlerin beklentileri bu yönde. Diğer yandan kriz döneminde işsiz kalan; bu süreçte kendini bilişim eğitimleriyle geliştirerek piyasada yeni kapılar açmayı hedefleyenler söz konusu. İşin bir de bilişim eğitimleriyle kariyerine yeni bir yön vermek isteyenler boyutu var.

İşte bu ortamı fırsata çevirmek isteyen eğitim şirketleri, özellikle geçtiğimiz son iki yılda aktif bir döneme, hızlı bir yarış sürecine girdiler. Yeni kampanyalar, üniveristelerle ve şirketlerle işbirlikleri, yeni markalarla ilgili eğitim atakları, çevrimiçi eğitim projeleri ve özel istihdam bürosu adımları ve daha pek çok diğer yatırım. Yoğun iletişim çalışmalarıyla da bu yatırımları hissettirdiler. Geldiğimiz noktada insan ister istemez kendine soruyor: Bu yatırımların sonuçları ne oldu? Geçtiğimiz yılı yatırım yarışıyla geçiren bu şirketler şimdi ne durumdalar? Acaba hayatlarından memnunlar mı?

‘Şimdi bu sorular nereden çıktı' diyebilirsiniz. Sebebi şu: Bu eğitim şirketlerinin çoğunun geçtiğimiz yılda olduğu kadar yoğun bir iletişim sürecinde olmadığını görüyoruz. Diğer yandan şirketlerden birinin el değiştirmesiyle ilgili söylentiler su yüzüne çıkmış durumda. Burada iki ihtimal var; bütün yatırımlar olumlu sonuç verdi ve bu kuruluşlar hallerinden memnun şekilde sessiz sedasız çalışmalarını sürdürüyorlar ya da hızlı soluklu koşunun sonucunda mecburen pasif bir döneme girdiler.

Yazımın başında da dediğim gibi bu bir saptama yazısı değil. Sadece kafama takılan birkaç soruyu sizinle paylaşmak istedim. Yanıtlarını bulabileceğimi umuyorum.

Herkese iyi haftalar diliyorum...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun