Donanim 15 ARALIK 2008 / 07:00

Biri bize unutturmayacak!

IBM önümüzdeki 5 yıl içerisinde “unutmak” sorununu ortadan kaldıracak çalışmalar yapıyor.

IBM önümüzdeki 5 yıl içerisinde “unutmak” sorununu ortadan kaldıracak çalışmalar yapıyor.


Teknolojinin ilerlemesiyle küçülen mikrofonlar ve video kameralar sayesinde; yapılan tüm görüşmeler, katılınan etkinler, kısaca hayatın her saniyesi kolaylıkla kaydedilecek. Bilgileri doğru bir şekilde sınıflandırabilen akıllı cihazlar, gündelik hayattaki tüm bilgileri ve ayrıntıları depolayacak, analiz edecek, uygun zamanda ve uygun yerde hatırlatacak.  


Böylece, yaşlıların, doktorlarıyla yaptıkları görüşmeyi hatırlaması sağlanacak. GPRS teknolojisiyle donatılan akıllı telefonlar, kişilere, belirli bir dükkanın yanından geçerken, reçetedeki ilaçlarını ya da marketteki ürünlerden birini almaları gerektiğini hatırlatacak. Hafızalarını zinde tutmak isteyen yaşlılar, gündelik hayatlarına ilişkin isimleri ya da olayları hatırlamak için bellek alıştırmaları yapabilecek.  


IBM Araştırma ekibi; bu tür teknolojilerin kullanıldığı girişimlerden ilki olan “HERMES Etkin Yaşlanma İçin Bilişsel Bakım” programı için, Avrupa Birliği çatısı altındaki çözüm ortaklarıyla işbirliği yapıyor. HERMES yaşlıların, bir teknoloji dâhisi olmak zorunda kalmaksızın, gündelik hayatlarına ilişkin önemli ayrıntıları hatırlamalarını ve kısa süreli belleklerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlıyor.