Donanim 22 MART 2010 / 10:02

Bir yongayla televizyonlar bilgisayara dönüşecek

Ncomputing'in yeni yongası düz ekran televizyonları ekonomik yoldan bilgisayara dönüştürecek.

Ncomputing'in yeni yongası düz ekran televizyonları ekonomik yoldan bilgisayara dönüştürecek.


Yonga üreticisi Ncomputing, yeni nesil düz ekran televizyonlarda kullanılmaya uygun ve Android, Linux, Windows gibi işletim sistemlerini çalıştırabilen yeni bir yonga ürettiğini duyurdu. Numo adı verilen ve çift çekirdekli ARM işlemciyi temel alan yonga, üretim sırasında televizyon veya set üstü alıcı gibi kutulara uygulandığında bu cihazları ek bir bağlantı yapmaya gerek kalmaksızın kapsamlı bir bilgisayara dönüştürebilecek.

Netbook gibi cihazlara da uygulanabilen Numo, kablosuz bağlantı özelliğini de beraberinde getiriyor. Üstelik fiyatı da oldukça hesaplı. Yonganın maliyeti 20 dolar, ek bağlantı için kullanılan araçların fiyatı ise 10 dolar. LG şimdiden yeni nesil televizyonlarına dahili internet bağlantısı ve bilgisayar yetenekleri kazandırmak üzere Numo yongalarını kullanacağını duyurdu. Diğer birçok üreticiyle de görüşmeler sürüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun