Donanim 07 NİSAN 2011 / 14:47

Bir yılda 9.57 zettabayt veri aktardık

Bir yılda 9.57 zettabayt veri aktardık

ABD’de hazırlanan akademik bir çalışma raporu, 2008 yılı içerisinde sunuculara giren ve çıkan veri miktarının tahmini olarak 10.275.709.246 terabayt olduğunu ortaya koydu.Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bir çalışma grubu tarafından hazırlanan ‘How Much Information?’ adlı akademik raporda, 2008 yılı içerisinde dünyadaki sunucuların tamamının veri giriş ve çıkışları hesaplanarak ortaya konan tahmini rakamın 9,57 zettabayt olduğu açıklandı.

HMI raporunda bir çalışanın günlük olarak yarattığı veri akışı ortalama 12 gigabayt olarak belirtilirken, şirketlerin yıllık veri trafiğine katkılarının ortalama 63 terabayt olduğu açıklanıyor. Raporda, rakamların, 2008 yılı içinde dünyadaki kurulu durumdaki sunucuların ve kurumların veri girişleri ve çıkışları toplanarak hesaplandığı, telefon, basılı medya gibi veri kaynaklarının yarattığı trafiğin bu rakamlara dahil olmadığı vurgulanıyor.

Rapordan alınmış bu tabloda çalışan ve kurum bazlı tahminler yer alıyor

Üniversite bünyesinde yapılan ve 2008 yılı içerisindeki veriyi kapsayan çalışmada Gartner ve IDC’nin analizlerinden yararlanıldı. Sunucu performanslarının tahmininde Transaction Processing Performance Council (TPC), Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC), ve VMware tarafından yayınlanan benchmark’lar kullanıldı. Raporda belirtildiğine göre derlenen veriler, test sisteminin kullanıldığı tarih baz alınarak bir araya getirildi. Raporun tamamını okumak için tıklayın.