Donanim 08 ŞUBAT 2012 / 21:14

Bir sonraki kesin konuşacak

36,3 megapiksel çözünürlüğe sahip bir canavar: D800

Full frame serisini D800 ile yenileyen Nikon, sanki objektifin önündeki her şeyi bellek kartına hapsedecek… Biz ne kadar ‘megapiksel her şey değil’ desek de dijital fotoğraf makinesi üreticileri daha yüksek çözünürlüklü modelleri birbiri ardına piyasaya sürüyor. Hele bu makineler full frame sınıfında olunca akıllara zarar çözünürlükler normal doğal oluyor.

Tam 36,3 megapiksel çözünürlüğe sahip bir canavar olan D800, full frame olması dışında ışığı çok iyi kullanan bir makine olarak da dikkat çekiyor. FX-Format CMOS görüntü algılayıcının yeteneği ISO değerleriyle de açıkça ortaya çıkıyor. 100 ile 6.400 arasında ayarlanabilen hassasiyet otomatiğe alındığında 25.600’e kadar çıkıyor. Üstelik gürültü seviyesini düşüren yeni algılayıcı sayesinde gren oluşumu da engelleniyor.

Saniyede 6 kare çekiyor

Tabii bu kadar yüksek çözünürlüklü bir cihazın hızlı çekim yapabilmesi için hızlı bir işlemciye de ihtiyacı var. EXPEED 3 görüntü işlemcisine sahip olan D800, saniyede 6 kare kaydedebiliyor. Bunda hızlı bellek veriyolunun da payı var. Class I Compact Flash ve SD/SDHC bellek kartları bu makinede kullanılabiliyor.

D800E olarak adlandırılan ve yakın bir zaman sonra piyasada olması beklenen model ile yaklaşık aynı özelliklere sahip D800’de şu an ön sipariş toplanma aşamasında. D800’ün sadece gövdesi ABD’de 3 bin 900 dolar fiyat etiketiyle satışa sunuluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun