Donanim 28 EYLÜL 2008 / 09:57

Bir e-posta sayısal çığ yaratabiliyor

Kısa, basit bir e-posta alıcıya varana kadar arkasında büyük bir iz bırakabiliyor.

Kısa, basit bir e-posta alıcıya varana kadar arkasında büyük bir iz bırakabiliyor.


Veri altyapısına yönelik çözümleriyle tanınan EMC yayınladığı bir dökümanla dört kişilik bir ekibe gönderilen bir e-postanın arkasında nasıl bir iz bıraktığını gözler önüne seriyor.  


EMC’nin dökümanında e-postanın yolculuğu şu şekilde anlatılıyor: “E-postanın metin boyutu küçük olabilir, ancak ek dosyası 1 MB’lık olabilir. Bu e-posta dört kişiye gönderildiğinde 5 x 1.1 megabaytlık bir büyüklükten bahsetmiş olmaz mıyız? Orijinal e-posta ve dört adet kopyası? Maalesef hayır. Öncelikle, yerel cihazda belgenin orijinali saklanmaktadır, ardından aynı evrak gönderilen e-postaya da eklenmiştir. Bu altyapı türünde, tüm e-postaların kopyaları merkez e-posta sunucusunda tutulmaktadır. Bu sunucu e-posta sisteminin düzgün bir biçimde çalışmasını sağlar ve bunun için fazladan bir sunucu içerir. Orijinal belgenin bulunduğu masaüstündeki dosyalar günlük olarak sunucuya yedeklenir. Ardından sunucular periyodik olarak teybe yedeklenir ve bilgisayar dışında bir yerde saklanır. Kısacası 1.1 MB’lık e-postamızın izi kendisinden sekiz kat büyüktür.   


Ayrıca, e-posta ve yedekleme sistemleri verileri yerel ve geniş alanlı ağlar içinde gönderdikçe oluşan geçici veriler vardır. Aktarım sırasında, iletişim ile ilgili tüm yöntemer kullanılır: veri sinyalinin verilmesi, paket adresleri ve başlıklar, güvenlik kodları, yönlendirici önbellekleri ile yönetim ve izleme verileri. Bu konudaki tahminler kabul etmek gerekir ki belirsizdir, ancak gene de büyüklük sırasına göre düzenlenmiştir. Gereksiz e-postaları ve belgelerin gereksiz kopyalarını kopyalamamak için kullanılabilecek teknikler mevcuttur, ancak henüz yaygınlaşmamıştır. Basit bir e-postanın çok uzun bir gölgesi olabileceği unutulmamalıdır.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun