Donanim 06 KASIM 2008 / 08:23

Bilişimde yeni bir umut

Bilişim dünyası ‘Cloud Computing’ adı verilen kavramla yeni bir boyuta giriyor.

Bilişim dünyası ‘Cloud Computing’ adı verilen kavramla yeni bir boyuta giriyor.

Cloud Computing’i Türkçe’ye çevirdiğimizde Bulut Bilgi İşlem veya Bulut Bilgisayım gibi karşılıklar çıkıyor. Kavramı kısaca tanımlamak gerekirse; yıllardır donanım üzerine yüklenen yazılımların artık internet üzerinden kullanılması diyebiliriz. Kavram 2000’li yılların başlarında Amazon.com tarafından ciddi olarak ele alınmış ve Web 2.0’ın yaygınlaşması ile birlikte günümüzde neredeyse her bilişim platformunda dillendirilir hale gelmiş.


Zamanlarının çoğunu internet başında geçiren günümüz kullanıcıları için bu kavram yabancı değil aslında. Facebook bu kavramın internet uygulamalarının en iyi örneklerinden biri. Adres defteriniz, fotoğraf albümünüz, videolarınız, mesajlarınızı tamamıyla bir ‘bulut’ üzerinde saklıyorsunuz. Sabit diskinizde durmalarına veya web tarayıcı hariç bir yazılım kullanılmasına gerek yok. Bu yaklaşım ilgi ve bilgi seviyesi ne olursa olsun herkesi olası bilgisayar kullanıcısına dönüştürüyor.


Yazılım üreticileri de Bulut Bilgisayım kavramına umutla sarılıyorlar. Yıllardır kendilerini zarara uğratan korsan yazılım kullanımının önüne bu kavramla geçebileceklerini umuyorlar. Sonuçta bilgisayarınızda sadece Facebook gibi uygulamaları kullanmıyorsunuz. İş yapmanız için kullandığınız diğer yazılımları da bu kavram yoluyla ‘kiralamanız’ mümkün olacak. Kavram altyapı donanım tarafında da hareketlilik yaratmış durumda.


Bence bu kavramın getirdiği en büyük fayda yıllardır donanım ve yazılımlarının karmaşıklığından yakınan büyük bir kitleyi bilgisayar başına toplaması. Bu sayede herkes kendi çapında internetin sunduğu kaynaklardan yararlanabilecek ve bir nebze de olsa merak etmeyi ve öğrenmeyi hatırlayacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun