Donanim 27 EKİM 2009 / 05:50

Bilişim ülkesinin önündeki engeller…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “Bilişim Adası Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde “Bilişim Adası Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Geçen hafta size bu köşeden KKTC bilişim ülkesi olur mu, olmaz mı diye sormuştuk. Bu hafta ise Girne'de gerçekleşen kurultaydan notlar aktarmak istiyorum. Öncelikle kurultay yüksek bir katılımla gerçekleşti ki bu da 2019 vizyonunun başarısı için çok önemli bir adım bence. KKTC daha önce turizm ve eğitim alanlarında da aynı hedefi koymuş, turizm konusunda izolâsyonlar, eğitim tarafında da izolâsyonların dışında ana vatandan yeterli desteği alamayınca başarısız olunmuş maalesef.

Peki, KKTC bu hedefini başarabilecek mi? Konunun lideri KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, benim bugüne kadar tanıdığım en vizyoner politikacı ve belirlediği hedefler uğrunda da sonuna kadar mücadele etmeyi kafasına koymuş. Ancak evdeki hesabın çarşıya uyması, daha doğrusu uydurabilmesi çok önemli KKTC'de.

KKTC'de görev yapan gazetecilerle "Medya ve İletişim" konulu bir toplantı yaptık. Bizden neler yapılmalı, neler yapılmamalı gibi konularda görüş istediler, paylaşmaya çalıştık. Ancak KKTC'nin önündeki en büyük hedefin bilişim adası olmadan önce, ivedilikle reel bilişim sektörünü oluşturması gerektiği fikrini paylaştık kendileriyle. Bazıları olumlu yaklaştı bazıları çekimser kaldı.

Hedef koymak güzel, bunları gerçekleştirebilmek ise çok daha güzel bir duygu. Sayın Taçoy, Türkiye'den ve KKTC'den siyasi desteği de arkasına almayı başarmış ve yelkenini çok güçlü bir rüzgârla doldurmuş hedefine doğru süzülüyor. Bize de kendisine bu yolda başarı dilemek düşer. Elbette her ihtiyaç duyulduğunda desteğimizin yanlarında olduğunun bilinmesi umuduyla.

İyi haftalar.