Donanim 22 EYLÜL 2010 / 13:17

Bilişim Kurultayı başladı

Türkiye Bilişim Derneği'nin 27.sini düzenlediği Bilişim Kurultayı Ankara Rixos Otel’de gerçekleşiyor.

Türkiye Bilişim Derneği'nin 27.sini düzenlediği Bilişim Kurultayı Ankara Rixos Otel’de gerçekleşiyor.


Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından 27.si gerçekleştirilen ve ana teması “Sosyal Dönüşüm” olan Bilişim Kurultayı Bilişim’10 Ankara Rixos Otel’de başladı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen olan etkinliğin açılış konuşmalarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Doç. Dr. Turhan Menteş yaptı.

Toplantıda konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, iletişim araçlarının yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini telefonsuz ve internetsiz bir yaşamın düşünülemeyeceğini belirtti.

Düzenleme kavramının akla geldiğinde korkutucu olabileceğine değinen Acarer, düzenlemelere herkesin belli sorumluluklar çerçevesinde katkısı olması gerektiğinin altını çizdi. Acarer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Katkı sağlamadan düzenlemeleri eleştirmek popülist bir yaklaşım. Biz düzenlemeleri evrensel gelişmeler ve kanunda belirtildiği üzere Ulaştırma Bakanlığı vizyonuyla yürütüyoruz. İnternet konusundaki düzenlemelerde İnternet Kurulu’nun konuyu sahiplenmesi önemli.”

BTK'nın çalışmaları değerlendirildi

BTK Başkanı Acarer kurum tarafından yürütülen çalışmalara da değindi. Acarer, “28 Temmuz tarihinde Tüketici Hakları Yönetmeliği ile ilgili çok önemli düzenlemeler gerçekleştirdik. Adil bir rekabet zemini için gerek sistem ve network gerekse bayiler bazında standardizasyon çalışmalarının önemini de belirtmek isterim. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışma tamamlandığında BT sektörü için daha adil bir standardizasyon olacağına inanıyorum. BTK bünyesinde önümüzde IPv6’ya dönüşüm, sanal ortamda güvenlik artırılması için e-İmza ve m-İmza uygulamalarının yaygınlaştırılması, siber güvenlik tatbikatı gibi konularımız var. Çevre ülkelerde sektör için önemli fırsatlar var bunun üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. BT sektörü Türkiye açısından ayrıcalıklı ve stratejik bir sektör olmalı” şeklinde konuştu.

TBD Başkanı Doç. Dr. Turhan Menteş ise açılış konuşmasında program hakkında bilgi vererek şu ifadeleri kullandı: “TBD Türkiye’de bilişim kültürünün yaygınlaşması için her türlü çabayı gösterdi ve göstermeye devam edeceğini söyledi. Bilişim 2010 27 yıldır gerçekleştiriliyor. Geleceğe yönelik tematik konularda gerçekleştirilen etkinliğin bu yıl ana temasını Sosyal Dönüşüm olarak belirledik. Yeni teknolojiler tarafından desteklenen ekonominin sosyal ve kültürel dönüşümü getiriyor. Bu dönüşümü gerçekleştiren ülkelerin rekabet açısından bir adım önde olduğunu belirtmeliyiz. Bu yıl sadece dönüşümü ekonomik yönden değil sosyal yönden de ele almayı hedefliyoruz.”

Açılış konuşmalarının ardından Yaşamboyu Hizmet Ödülü Prof. Dr. Bülent Sankur’a verildi.

Çağrılı konuşmacı olarak Beyaz Saray Teknoloji Danışmanı Prof. Dr. Peter Levin ve Sunay Akın da birer konuşma gerçekleştirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun