Donanim 26 OCAK 2009 / 11:19

Bilgisayar virüslerinin kaynakları belirlendi

İnternet içeriği güvenliği üzerine çalışan Trend Micro şirketi, kötücül yazılım (malware) araştırması sonuçlarını açıkladı.

İnternet içeriği güvenliği üzerine çalışan Trend Micro şirketi, kötücül yazılım (malware) araştırması sonuçlarını açıkladı.


Trend Micro Tehdit Araştırması Analizi’ne göre, 2008 yılının ilk 100 malware’inin (kötücül yazılım) yüzde 50’sinden fazlası internet kaynaklı olup, bilinmeyen ya da kötü niyetli web sitelerini gezen kullanıcılar tarafından kazara indiriliyor. Virüslerin ikinci büyük kaynağı (yüzde 43) ise halihazırda sistemde bulunan bir malware oluyor.Günümüzün birden fazla bileşen içeren tehditleri, genel olarak, tek amacı belli bir dosyada saklanmak, sonra da veri hırsızlığı yapan malware gibi kötü niyetli yükleri geri kazanmak üzere, uzaktaki bir lokasyonla temasa geçmek olan bir ya da daha fazla malware parçasını indiriyor.Son olarak, bilinmeyen ya da kötü niyetli kaynaklardan gelen e-posta ekleri, virüslerin üçüncü büyük nedenini (yüzde 12) oluşturuyor.Virüs bulaşmasına neden olan diğer uygulamalar ise şöyle sıralanıyor: Anında mesajlaşma uygulamalarındaki bağlantılara tıklamak ya da dosya aktarımlarını kabul etmek; eşlerarası bağlantılarla (peer 2 peer) sunulan dosyaları indirmek; USB’ye bağlanan flash sürücüler ve taşınabilir/harici sabit sürücüler gibi çıkarılabilir sürücüleri kullanmak ve açıklara sahip olduğu belirlenen uygulamaları yamamakta başarısız olmak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun