Donanim 26 EKİM 2011 / 16:56

Bilgisayar parçaları sele kapılırsa…

Sel nedeniyle sabit disk üretilemiyor

Dünyanın en büyük ikinci PC üreticisi Lenovo, gelecek yılın ilk çeyreğine kadarki süreçte sabit disk sürücü temininde bazı sıkıntılar olmasını beklediğini açıkladı.Gerekçesi ise Tayland’daki sel felaketinin global arzı olumsuz etkilemesi. Reuters’in haberine göre, Asyalı PC üreticileri hem yıl sonu tatil sezonu dönemindeki zayıf talepten hem de Tayland’da sanayi tesislerini de etkileyen selin ilerleyen aylarda parça sıkıntısı yaratacak olmasından dolayı sıkıntılı bir süreçte. Şirket de e-posta ile yaptığı bir açıklamada, hala tam güçle çalıştığını, ama sel sonucunda hard disk sürücüler konusunda bazı sıkıntılar olabileceğini bildirdi.

Global PC sıralamasında Hewlett-Packard'ın arkasında yer alan Lenovo, şimdilik yeterli hard disk sürücü stoğu olduğunu, ama ilerleyen dönemde sıkıntıların baş gösterebileceğini belirtti. Hafta başında Tayvanlı Asustek Computer Inc de, bu yılı tamamlayabilecek kadar stoğu olduğunu bildirmişti.

Analistlere göre, yılın son çeyreğindeki PC talebi çok da güçlü değil. O yüzden üretim sıkıntısı yüzünden tedirgin olmaya da gerek yok. Hatta yılın ilk çeyreği de, talebin geleneksel olarak son çeyreğin de altında olduğu bir dönem. Bu nedenle parça sıkıntısı büyük bir etki yaratmayacak.

Öte yandan, son 50 yılın en büyük sel felaketi ile karşı karşıya kalan Tayland’da yedi sanayi bölgesi kapatıldı, buralarda milyarlarca dolarlık hasar oluştu, sektör için uluslararası tedarik zinciri önemli bir darbe aldı. Çünkü ülke, dünyanın en büyük ikinci sabit disk üreticisi. Önde gelen şirketler arasında, bölgede tesisleri olan Seagate ve Western Digital da yer alıyor.

Analistlere göre, hard disk sürücü fiyatları gelecek aylarda yükseliş sergileyecek. Ama PC üreticileri de bu maliyeti boyun eğecek. Bu yaşananı, Japonya’da deprem felaketi sonrası sürece benzeten analistlere göre, tedarikçilerin fiyatları yükseltme konusunda her zaman ellerinde bir koz bulunuyor.