Donanim 29 MART 2010 / 08:23

Bilgisayar öğreniminde doktora yapanlar azalıyor

ABD'de üniversitelerde bilgisayar öğrenimine ilgi artıyor, ancak bu alanda doktora yapanlar azalıyor.

ABD'de üniversitelerde bilgisayar öğrenimine ilgi artıyor, ancak bu alanda doktora yapanlar azalıyor.


Amerika'daki üniversitelerde bilgisayar bilimlerine öğrenci kayıtları, geçen yıla oranla yüzde 5,5 artış gösterdi. Ancak bu bölümlerde 2001-2002'den bu yana ilk kez, doktora yapanların sayısı fark edilir ölçüde azalıyor.

Computing Research Association'ın Amerika'daki üniversitelerin bilgisayar bölümlerinde yaptığı bir araştırmaya göre, 2001-2002 yılından bu yana ilk kez bilgisayar bağlantılı çalışma alanlarında doktora öğrenimi görenlerin sayısında yüzde 6,9'luk, sadece bilgisayar bilimi alanında ise yüzde 7,8'lik bir düşüş yaşandı.

Ancak bilgisayar öğrenimi lisans kayıtlarındaki artış devam ederken, bu alanda yüksek lisans yapanlarda da ufak bir artış gözleniyor.

Doktora mezunlarının azalmasının, piyasadaki istihdam durumu ve mezunların yetkinlik alanlarıyla bağlantılı olabileceği düşünülüyor. Doktora mezunları güvenlik mimarisi alanlarında daha fazla yetkin olurken, veritabanları yazılım mühendisliğinde daha az uzmanlaşmış oluyorlar. Ayrıca verilere göre 2009 yılında doktora mezunlarının sadece yüzde 47,1'i endüstride yer alabildi. 2008'de ise bu rakam yüzde 56,6 oranındaydı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun