Donanim 23 AĞUSTOS 2011 / 09:59

Bellek üreticileri zor durumda

Bellekte düşen fiyatlar üreticiyi bir defa daha zora soktu. 3 Yıl önceki depremin tekrarı yakın görünüyor.Mobil tarafta tablet ve akıllı telefonların yükselişi masaüstü bilgisayar satışlarını ciddi oranda düşürdü. Bu da bu fiyat dengesini korumaya çalışan en kârsız sektörlerden biri olan bellek üreticilerini, üretim fazlası nedeniyle düşen fiyatlar yüzünden zor durumda bırakıyor.

Bundan 3 yıl kadar önce bellek çipi üreticilerinin sayıca fazlalaşması ile rekabetin arttığı bellek pazarında fiyatların ani düşüşü, büyük oyunculardan biri olan TwinMOS’un üretimi durdurmasına yol açmıştı. Şimdi de üretim fazlası nedeniyle aynı durumun yaşanması riski doğdu.

2 GB bellek 1 dolar bile değil

Düşen talep nedeniyle 2011 beklentilerini gözden geçirme kararı alan üreticiler açısından durum gerçekten çok ciddi. Çünkü gelen bilgilere göre 2 GB kapasiteli bir DDR3 bellek modülünün fiyatı 1 doların altına düşmüş durumda. Giriş seviyesi bellek çipleri kullanılarak üretildiği durumlardaysa bu kapasitede bir bellek 0,7 dolar seviyesine kadar düşüyor. Son kullanıcılara yönelik masaüstü bilgisayar satışlarının düşmesinin karşısında bulut bilişim ile sunucuların ve veri merkezlerinin sayılarının artması da stokları eritemiyor.

(Ed: 1 dolarlık fiyatlara aldanıp bizim bu fiyatlara bellek alabileceğimizi sakın düşünmeyin. Çünkü bu rakamlar sadece üreticilerin fabrikalarından çıkışta elde ettikleri para. Bize gelene kadar aracılar ve ulaşım, vergi gibi diğer maliyetler ile fiyatlar katlanıyor. Aynen ülkemizdeki tarladan 30 Kuruş’a çıkan domatesin şehirlerde 5 TL’ye satılması gibi.)