Donanim 30 MAYIS 2009 / 09:50

Bedelsiz hizmet olmaz!

Gelir modeli olmayınca birçok internet projesinin battığına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Gelir modeli olmayınca birçok internet projesinin battığına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Birçok çalışan gibi bizler de ne zaman emekli olacağım, emekli olursam ne kadar maaş alacağım gibi konuları merak eder dururuz, hatta bu durum orta yaştaki arkadaş gruplarının sohbetlerinde de sık sık tartışılır. Bu konudaki ilk adresimiz ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sitesi olur. SGK sitesine girdiğinizde ne zaman emekli olabileceğinizin sonucunu en kısa sürede öğrenebiliyorsunuz. Ne kadar maaş alacağınızı ise bu siteden öğrenebilmek mümkün değil. Ama ben yine de internetin bir köşesinde emekli maaş hesaplaması ile ilgili bir uygulamanın var olduğuna inanıyordum. Açıkçası araştırmaya da hiç fırsat olmamıştı.


Geçtiğimiz günlerde bu konu arkadaşlar arasında yine tartışılırken ortaya “İnternette mutlaka böyle bir uygulama vardır. Girin Googla’a arayın” dediğimde, “O zaman sen bul da bize gönder” yanıtları ile karşılaştım, hatta söyleyiş tarzlarından da biraz alındım. Bu alınganlıkla internette araştırma yaptığımda böyle bir uygulamaya rastlamak ne yazık ki mümkün olmadı. Sadece, sosyal güvenlik uzmanı ve gazeteci Ali Tezel’in bu konuda bir uygulama hazırladığı ile ilgili birkaç habere rastladım. Ali Tezel’in sitesine girdiğimde ise bu uygulama çalışmıyordu. Tesadüf eseri birkaç gün sonra bu siteye girdiğimde ise uygulamanın çalıştığını gördüm ve arkadaşlarıma, “Hani yok diyordunuz ama gördünüz mü var” türünden bir mesaj atmadan önce uygulamayı denemeye karar verdim.


Uygulamayı denemeye başlarken bunun ücretli bir servis olduğunu gördüm. Emekli olduğunuzda alacağınız maaşı hesaplamanın bedeli ise 100 TL idi. Gerçi bu paraya beş kere hesaplama yapabiliyordunuz ama yine de ilk girişte 100 TL’nin kredi kartından ödemeniz gerekiyor. Önceleri bu hizmetin paralı olmasına biraz kızsam da, daha sonra bunun ne kadar akıllıca olduğuna karar verdim. Evet, bu bir hizmetti ve hizmetin de bir bedeli olmalıydı.


Bugüne kadar internet üzerinde birçok kez, farklı hizmetlerin uygulamaya geçirilmesine fakat bu gelir modelleri olmadığı için bu uygulamaların yok oluşuna da tanık olmuştum. Emek – zaman – sermaye üçlüsünün boşa gitmesine mutlaka sizler de tanık olmuşsunuzdur. Özellikle genç ve yetenekli arkadaşlarımız, çok güzel fikirler ortaya atmışlar, heyecanla bunları hayata geçirmeye çalışmışlar ama gelir olmadığı için de kısa bir süre sonra bu çalışmalarına son vermişlerdi. Gelir modellerinin temelini de ne yazık ki genelde reklam gelirleri oluşturuyordu.


İnternet sihirli bir ortam. Bazen çok güvendiğiniz bir fikir uygulamada başarısız olabiliyor, bazen de “hiç tutmaz” dediğiniz bir fikir ve uygulama çok başarılı da olabiliyor. Başarıyı önceden kestirebilmek artık gitgide zorlaşıyor. Artık bir fikir hayata geçecekse mutlaka bunun gelir modellerinin nasıl olacağı, bu modelin işleyip, işlemeyeceği konusuna daha fazla zaman ayırmalıyız. Açıkçası artık gelirleri sadece reklama dayandırmanın zamanının geçtiğini düşünüyorum.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun