Donanim 01 ARALIK 2009 / 09:50

Bayram…

Bayram, Türkçe bir kelime ve Ruşça dâhil birçok Balkan diline de dilimizden geçmiş ve kullanılıyor.

Bayram, Türkçe bir kelime ve Ruşça dâhil birçok Balkan diline de dilimizden geçmiş ve kullanılıyor.

Öncelikle herkesin geçmiş bayramı kutlu olsun. Bayram öncesinde ve sonrasında 2 binin üzerinde e-posta, SMS, MMS, Tweeter, FriendFeed ve Facebook iletisi almışımdır sanırım. Hepsi bayramımı kutluyordu, gönderenler sağ olsun, var olsun.

Bu iletilerin bana özel olanları dışında ki bunlar da iki elin parmaklarını geçmez hiçbirine cevap yazmadım. "Nerede o eski bayramlar" ya da "Teknoloji çıktı mertlik bozuldu"culardan değilim ama milletçe bir şeylerin suyunu çıkarmaya da bayılıyoruz. Evet, teknoloji kullanılmalı ama aynı zamanda kişiselleştirilmeli de. "Ey millet, falanca şirket/kişi olarak bayramınızı kutluyoruz" şeklinde bir ileti inanın bana bir şey ifade etmiyor.

Eminim bu benim için olduğu kadar birçoğumuzun da ortak sıkıntısı ve böyle kalmaya da devam edecek çünkü bu alışkanlığımız düzeleceği yerde her geçen gün daha da artıyor. "Bu kadar ahkâm kesiyorsun adam, buna bir çare düşündün mü?" diye soran dostlarımıza karşı inanın çok mahcubum ama aklıma yaratıcı bir fikir de gelmiyor ve kolaycılığa kaçıyor Cem Yılmaz'ın rolünü çalıyorum: Eğitim şart!

İyi haftalar.