Donanim 05 HAZİRAN 2010 / 09:34

Basın Konseyi'nden TİB kararına zehir zemberek açıklama geldi

"Uygulama ya keyfidir, ya da açıklanmayan bazı engellemeler var".

"Uygulama ya keyfidir, ya da açıklanmayan bazı engellemeler var".


Birleşmiş Milletler danışman sivil toplum kuruluşu Basın Konseyi'nden Google uygulamalarına ve bağlantılı internet sitelerine erişiminde yaşanan sorunlarla ilgili Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na büyük tepki geldi.

Basın Konseyi Genel Sekreteri Av. Ersü Oktay Huduti'den gelen açıklamada; Youtube isimli internet sitesine erişimin engellemesi kararına dayanarak Google'ın birçok hizmeti kullanılamaz hale gelmiş olmasının iletişim özgürlüğünün ülkemizdeki hukuk güvencesinden yoksunluğunun bir örneği olarak görüldüğü belirtildi.

Konseyin açıklamasının devamında, "Mahkeme kararında yalnızca alan adı ve üç IP numarasına erişimin engellemesine karar verilmiş olup, tedbir kapsamındaki IP numaralarının dışındaki IP'lere ulaşılamamanın kararı ya keyfi verilmiş, ya da yeni engellemeler konusunda yetersiz bilgi açıklanmıştır" denildi.

Basın Konseyi açıklamanın sonunda da TİB'den, hukuki temelini tam olarak göstermeden gerçekleştirdiği engellemelerin ortadan kaldırılması için yetkililerin bir an önce harekete geçmesi istendi.

Youtube yasağı yüzünden aynı IP havuzunu kullanan yasaklı olmayan Google'ın birçok uygulamasının bulunduğu site ve alanlara ulaşılamıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun