Donanim 16 ŞUBAT 2010 / 10:31

Barselona'nın fikir hırsızları

Dünya Mobil Kongresi (MWC) 15 Şubat'ta kapılarını açtı açmasına ama, açılan kapılardan giren o kadar az ki...

Dünya Mobil Kongresi (MWC) 15 Şubat'ta kapılarını açtı açmasına ama, açılan kapılardan giren o kadar az ki...

Geçtiğimiz yıl, yani 2009'da yüzde 30 civarında küçülen MWC, resmi rakamlar henüz açıklanmasa da bu yıl da benzer oranlarda küçülmüşe benziyor. Özellikle basın merkezinin yer aldığı ikinci salonun asma katında sadece bir-iki şirketin yer alması ve kalan boşlukların setlerle kapatılması işin vehametini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Fuar tarafının bu denli küçülmesi dışında kongre tarafında da konuşmacılar neredeyse boş sandalyelere yapıyorlar sunumlarını. Tabii 4G, yani LTE gibi popüler konuların takipçileri hala çok fazla ama ilk adımları geçen yıl atılan çevreci baz istasyonları sanki miadını doldurmuş gibi. Hem fuar hem de kongre tarafındaki resmi rakamlar açıklandığında sizlerle paylaşırız, ama özellikle fuarda cep telefoncuların ve tanıtımı yapılan Windows Phone'un stantları dışında diğer stantlarda görevliler kendi aralarında sohbet ediyor.

Fikir hırsızları

Barselona'daki etkinlikte bir de fikir hırsızları var. Daha önce Çinlilerin yapmasına alıştığımız bu işe şimdide İspanyollar soyunmuş. Etkinliğin düzenlediği merkezde açık alan bölümüne bir çadır kurmuşlar. Çadırın üzerinde Turkish Delights, Turkish Kebab gibi ibareler yer alıyor. Haliyle biz Türk gazeteciler burayı görünce su bulmuş bedevi gibi, girdik çadıra kebap yeriz düşüncesiyle. Ancak menüde ne tek bir çeşit Türk tatlısı ne de yemeği bulunuyor. Daha doğrusu her şey İspanyol usulü. Türkiye'de düzenlenen uluslararası bir fuar olan CeBIT Bilişim'de siz de İspanyolların geleneksel yemeklerinden sayılan ve çeşitli mezelerden oluşan bir Tapascı açıp içeride haydari, acılı ezme ve şakşuka satsanız İspanyollar ne der acaba?

Mobil çalışacağınız bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun