Donanim 23 MART 2010 / 08:19

Bankalar veri depolama işine giriyor!

Belki fark etmişsinizdir bankalar hesaplarımızdan “hesap işletim ücreti” adı altında kesintiler yapıyor. Neden mi?

Belki fark etmişsinizdir bankalar hesaplarımızdan “hesap işletim ücreti” adı altında kesintiler yapıyor. Neden mi?

Merak ettik, bu ücret ne ücreti neden her ay kesiliyor diye. Hesabımız olan bankalara e-posta gönderdik. Bu bankalardan HSBC de yasal kanun gibi gerekçelerin yanında şu satırların da olduğu bir cevap gönderdi, önce okuyalım:

"Hesap İşletim Ücreti; hesabınızı Banka sisteminde tutmak ve talimatlarınız doğrultusunda hesaplarınız üzerinde işlem yapmak için harcanan maliyetlerin karşılığı olarak tahsil edilen bir ücrettir. Hesap İşletim Ücreti müşteri bazlıdır."

Yani kısaca benim bilgilerim tutulduğu sunucular ya da depolama ürünlerinin maliyeti yine benden çıkıyor. HSBC, bu uygulamanın diğer bankalarda da olduğunu, kendi fiyatlarının da gayet rekabetçi olduğunu da vurgulamış yanıt e-postasında, teşekkürler.

Evet, ticaretin altın kuralıdır maliyeti dağıtmak. Ancak benim anlamadığım işi para satmak olan ve teknolojiye yatırım yapıp işini büyütmek zorunda olan bankalar nasıl olur da teknoloji yatırımlarının maliyetini bana yani müşterilerine yükler?

Bilen varsa beri gelsin!

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun