Donanim 17 MART 2011 / 15:47

Banka kartları neden daha güvenli değil?

Banka kartları neden daha güvenli değil?

Günümüzün karmaşık hırsızlık uyarı yapıları, RFID tarayıcılar ve gömülü çipler gibi teknolojilere rağmen hırsızlar banka kartlarının PIN’lerini kolayca çalabiliyor. Peki ama banka kartları neden daha güvenli değil?

Wired’da yer alan bir habere göre aslında güvenliler. Ama sadece ABD’de pek emniyetli değiller. Ülkede bugünkü kart okuma altyapısı 1980’lerde oluşturulduğu zaman, ülkede zaten makineler ve bankalar arasında hızlı iletişimi sağlayan, güçlü bir telekom sistemi vardı. Görünen o ki bugün yaşanan banka kart sıkıntıların tek bir sebebi olabilir: Kart teknolojisinin eski olması.Avrupa’da bağlantı eksikliği bu konuda adım atılmasını geciktirdi ve kimsenin ruhu duymadan hırsızlar işlemlerini yapabildi. Bu yüzden 1990’larda Avrupa ülkeleri kendi donanımlarını geliştirmeye başladı. Amaçlarıysa makineye ‘Ben yasalım’ diyebilen çipli kartları desteklemekti. Avrupalılar bunu yaparak ABD’nin önüne geçti. Suç teknolojisi de öyle. İşte bu yüzden de ABD, banka kartlarının bulanık noktası.Banka kartı ekosistemi kartların değiştirilmesine yanaşmıyorPeki, neden kartlar geliştirilmiyor? Çünkü ülkede şirketler ve bireylerden oluşan bir altyapı sarmalı var. Şirketlerin ve bireylerin bu geliştirme için güçlerini birleştirmelerinin yanında çok fazla para harcamaya da gönüllü olmaları gerekiyor.Ama örneğin perakendeciler, kullandıkları terminaller ve işlemler için vermek zorunda oldukları bedeller yüzünden zaten kızgınlar. Sonra onlara bu makineleri satan şirketler de var. Bu zincirin sonraki halkaları Visa ve MasterCard gibi kart firmaları. Ve son olarak, binlerce banka ve finansal kuruluş var. Yani tüm bu yapı, kapsamlı bir upgrade için zaman ve para harcamaya gönüllü olmalı. FICO’da hırsızlık çözümleri bölümünün üst düzey yöneticisi Mike Urban, “Bir geliştirme sürecinin maliyeti milyarlarca dolar olur ve herkesin de bunda hemfikir olması gerekir. O yüzden ABD’de bir ‘chip-and-PIN’ sistemi için aslında bir hükümet kararına ihtiyacımız var” dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun