Donanim 27 KASIM 2008 / 14:54

Aykırı yazar Rodrigo Garcia İstanbul'a geliyor

Politik açıdan kışkırtıcı metinleri ile dünya kamuoyundan büyük tepkiler alan ünlü İspanyol oyun yazarı Rodrigo Garcia; “Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” adlı proje kapsamında ilk kez İstanbul’a geliyor.

Politik açıdan kışkırtıcı metinleri ile dünya kamuoyundan büyük tepkiler alan ünlü İspanyol oyun yazarı Rodrigo Garcia; “Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından düzenlenen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” adlı proje kapsamında ilk kez İstanbul’a geliyor.Rodrigo Garcia; İstanbul Cervantes Enstitüsü ve Pera Müzesi’nin destekleriyle gerçekleşen proje kapsamında İstanbul'a geliyor. 4 Aralık 2008, Perşembe günü saat 21:00’de Beyoğlu La Terrasse Cafe Bar’da yapılacak “Yazarla Tanışma Partisi”nin ardından, Garcia; 6 Aralık 2008, Cumartesi günü saat 15:00’de “Oyun Okuması ve Video Söyleşi” için Pera Müzesi’nde izleyicisiyle buluşacak.


 


“Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesiyle, Garcia’nın, “Agamemnon - Süpermarketten Döndüm ve Oğlumu Bi Temiz Dövdüm” ve “Küllerimi Mickey’nin Üzerine Savurun” isimli oyunları okuma tiyatrosu olarak seyircilere sunulacak. Oyun okumasının ardından, Garcia ile seyircileri buluşturan bir video söyleşi gerçekleştirilecek.


 


2001 yılında, oyun yazarı, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy Gülan’ın kurduğu çağdaş tiyatro topluluğu “Ve Diğer Şeyler Topluluğu” tarafından yürütülen “Yeni Metin Yeni Tiyatro” adlı, yeni tiyatro eserlerini tanıtmayı ve tartışmayı amaçlayan projeyle; geleceğin tiyatro yazarları olabilecek gençleri, profesyonel oyun yazarları ve/veya dramaturgların yöneteceği atölye çalışmaları aracılığıyla da oyun yazmaya özendirerek, tiyatroya yeni yazarlar kazandırmak hedefleniyor. Proje; Türkiye’deki yeni oyun yazım biçimlerinin gelişimini incelemekle kalmayıp, benzer oyunların Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Avrupa ve Orta Doğu’daki yansımalarını da araştırmak hedefiyle gerçekleştiriliyor.


 


“Yeni Metin Yeni Tiyatro” projesi kapsamında bu yıl oyun yazarlarının okumalarının yanı sıra yazarlık ve çeviri atölyelerinin de yer alacağı proje dâhilinde, 6 ülkeden (Romanya, Yunanistan, Finlandiya, İran Portekiz, Rusya) 6 çağdaş yazar davet edilecek ve tüm oyun yazarlarının oyunları kendi orijinal lisanlarından Türkçeye çevrilerek Türk seyircisine tanıtılacak.


 


www.vedigerseyler.com


 


www.facebook.com/group.php?gid=5791709563


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun