Donanim 16 NİSAN 2009 / 08:31

Avrupa siber saldırılara karşı harekete geçti

Avrupa Topluluğu Bilgi Toplumu ve Medya Komisyonu’ndan Viviane Reading: "Siber güvenliğimizde zayıf halka kalmamalıdır.”

Avrupa Topluluğu Bilgi Toplumu ve Medya Komisyonu’ndan Viviane Reading: "Siber güvenliğimizde zayıf halka kalmamalıdır.”


Elektronik haberleşme servisleri ve ağlar Avrupa ekonomisinin omurgasını oluşturuyor. 2007 yılında Avrupalı şirketlerin yüzde 93’ü ve vatandaşların yüzde 57’si interneti aktif olarak kullanmış. Ancak doğal afetler, terörist saldırılar, kötü niyetli kişiler ve donanım zafiyetleri Avrupa’nın kritik bilişim altyapısına tehdit oluşturuyor. İletişim altyapısının sorunsuz çalışması Avrupa ekonomisi ve toplumu için hayati önem taşıyor. Bu ağlar günlük faaliyetlerimizin birçoğunu biz farkında olmasak da destekliyor. Elektronik ağlar üzerinden yapılan satışlar 2007 yılında Avrupa şirketlerinin cirolarının yüzde 11’ine ulaştı. İşletmelerin yüzde 77’si internet bankacılığını, yüzde 65’i ise e-devlet uygulamalarını kullanmış. 2008 yılında, mobil telefon hatlarının sayısı Avrupa Topluluğu nüfusunun yüzde 118’ine eşitlenmiş durumda.İletişim ağları aynı zamanda enerji dağıtımı ve su dağıtımı hizmetlerinden taşımacılığa, finansa kadar birçok kilit sektöre de destek sağlıyor. Avrupa Topluluğu, Bilgi Toplumu ve Medya Komisyonu’ndan Viviane Reading konu ile ilgili olarak “Bilgi toplumu bizlere sayısız yeni olanaklar getiriyor ve bu olanakları sağlam ve güvenilir bir temel üzerine oturtmak bizim görevimiz. Avrupa; vatandaşları, işletmeleri ve kamu idareleri ile kritik bilişim altyapısının güvenliği sağlamak ve arttırmak konusunda öncü olmalıdır. Siber güvenliğimizde zayıf halka kalmamalıdır.” dedi. Konu hakkında, Lostar Bilgi Güvenliği Kurucu Ortağı Murat Lostar “Avrupa’nın önlem almaya çalıştığı problem hemen hemen tüm Türk şirketlerinin ve devletin ortak problemidir. Benzer önlemleri bizim de acil olarak planlamamız ve devreye almamız hayati bir konudur. Özellikle Türkiye iletişim altyapısını oluşturan büyük servis sağlayıcıları ile telli ve telsiz lider telefon operatörlerinin bu konudaki çalışmaları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kamu yararına kontrol edilmeli ve denetlenmeli. BTK bu ihtiyacı 20 Temmuz 2008’de yayınladığı bir yönetmelik ile adresledi. Bu yönetmeliğe tüm iletişim lisansı sahibi kurumların 20 Temmuz 2009’a kadar uyması gerekiyor. Bu uyum, sadece kurumsal süreklilik için bir gereklilik değil, aynı zamanda ülkemiz için bir zorunluluktur. Ayrıca yeni tehditler ve çözümleri için Avrupa Birliği ve ISACA gibi uluslararası derneklerle bilgi alışverişi mutlaka yapılmalıdır” dedi. Avrupa Komisyonu bütün üyelerinin, özellikle işletmelerin ve kamu idarelerinin ve vatandaşlarının aşağıdaki konular üzerine odaklanmasını istiyor: Hazırlıklı olma ve önlem alma, güvenlik felaketlerinin etkilerini azaltma ve kurtarma, uluslararası işbirliği, kritik altyapı için bilişim ve telekomünikasyon sektöründe kriterlerin tespiti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun