Donanim 15 EKİM 2010 / 12:39

Avrupa'da kablosuz internet sunan otellerin işi zorlaşıyor

AB, otellerin müşterilerine sunduğu WiFi bağlantılarına yeni sınırlamalar getirme hazırlığında.

AB, otellerin müşterilerine sunduğu WiFi bağlantılarına yeni sınırlamalar getirme hazırlığında.


Hollanda'da uygulamaya başlanan yeni bir yasaya göre ülkedeki otellerin müşterilerine WiFi hizmeti sağlayabilmek için bundan böyle ISP (internet hizmet sağlayıcı) olarak kayıt açtırmak zorunda kalmaları gündemde. Bunun sebebi, Avrupa Birliği’nin veri saklama konusunda ortaya koyduğu sıkı kurallara uyma gereksinimi.

Hollanda Telekomünikasyon Yasaları’na göre kamu elektronik haberleşme sağlayıcıları suç ve terör unsuru sayılacak şeyleri denetleyebilmek için bu işlemi gerçekleştirmek zorunda kalacaklar. Otellerin hangi kullanıcının ne zaman WiFi’a bağlandığını görüntüleyecek olan bu sistemlere otellerin ciddi yatırımlar yapması gerekiyor.

Ancak bu yeni yasaya kızgın olanlar da var. Hollanda’daki bazı konaklama dernekleri bu yasanın otellerden gelir elde etmek için düzenlendiği şeklinde eleştiriler getiriyor.

Şimdiden sektörde bir kriz yaratan bu haberle ilgili olası gelişmeleri önümüzdeki günlerde paylaşmaya devam edeceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun