Donanim 15 ARALIK 2009 / 08:03

Avrupa’nın en ucuz interneti?

Dün Anadolu Ajansı tarafından geçilen haber gündeme bomba gibi düştü.

Dün Anadolu Ajansı tarafından geçilen haber gündeme bomba gibi düştü.

Anadolu Ajansı'nın haberinde Türkiye'deki internet kullanıcıları ile Avrupa'daki kullanıcıların servis sağlayıcılara ödediği ücretler karşılaştırılmış. Haberin kaynağı da Analysis Mason adlı şirketin 25 Avrupa ülkesinde, 2800 DSL tarifesi üzerinden yaptığı araştırmaya dayandırılmış. Bu araştırmadan AA muhabirinin çıkarımına göre Türkiye en ucuz internet hizmetinin olduğu üçüncü ülke. Habere göre İspanya, aylık 40 avro ile Avrupa'nın en pahalı internetini kullandırırken Türkiye; Romanya ve Fransa'nın ardından aylık 14 avro ile üçüncü sırada.

Buraya kadar sıradan bir haber olarak görülebilir. Haberin detayında kota ya da megabit başına düşen ücretler de yazılmış, Türk Telekom ve BTK'nın görüşleri de. Ama bana kimse 1 MB sınırsız internete ödediğim 45.99 TL'nin ne olduğunu söylemiyor. Ya da eşimin kuzeni İsveç'te 16 MB'lik erişime 20 avro öderken bu sıralamada İsveç nerede diye soramıyorum bu haberi yazan meslektaşıma.

Haberin bence yanlış bir yanı daha var. Fransa ile ya da diğer AB ülkeleriyle Türkiye'nin ekonomik koşulları. Bizdeki kişi başı gelirle AB eşit düzeyde değil ki böyle bir kıyaslama yapılsın. Habere göre Romanya'da 6, Fransa'da ise 9 avro ödeniyor aylık DSL erişimi için. Ama özellikle Fransa'da 9 avro neredeyse bir paket sigara parası. Türkiye'de 9 avro bile ciddi bir bedelken, 14 avroyu da varın siz düşünün.

Haberin sonunda iğneyi biraz da kendimize batıralım mantığıyla indirilen megabit ücretleri de verilmiş. Buna göre de saniyede indirilen megabit ücretlerine göre 40 avro ile Estonya en pahalı ülke. Türkiye ise 24 Avrupa ülkesi arasında en pahalı 8. ülke. Evet, dikkatli okuyucularımızın gözünden kaçmamıştır. Haberin kaynağı 25 ülkede yapılan bir araştırmaya dayanıyordu. Ama haberin sonuna gelindiğinde ülke sayısı 24'e iniverdi. Herhalde araştırmaya konu olan ülkelerden bir tanesinde saniyede indirilen megabit için ücret alınmıyor!

Habercilik önemli bir meslek, bunu yapmak yapabilmek için objektif olmaya özen göstermek gerekiyor. Ancak ulu önder Atatürk'ün kurduğu Anadolu Ajansı bile tarafsız haber yapmayacaksa ya da yapamayacaksa hepimiz bırakıp gidelim bu işi!

Tarafsız bir hafta dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun