Donanim 16 ARALIK 2008 / 07:28

AT&T online iPhone satışlarına yeniden başladı

Şirket geçen hafta, sadece perakende satış mağazalarında gerçekleştirilebilen iPhone aktivasyonunun artık online satışlarda da yapılabileceğini duyurdu.

Şirket geçen hafta, sadece perakende satış mağazalarında gerçekleştirilebilen iPhone aktivasyonunun artık online satışlarda da yapılabileceğini duyurdu.


Böylece müşteriler evlerinden çıkmadan da iPhone’larını sipariş edip kullanabilecek. Geçen Çarşamba başlayan online iPhone 3G satışları ve yeni aktivasyon prosedürleri hakkında bilgi veren şirket sözcüleri: “Müşterinin aktivasyonla ilgili şartları, telefondan müşteri hizmeti yoluyla ya da att.com adresinden online olarak kabul etmesi gerekiyor. Daha sonra ise iTunes ile senkronize ederek cihazı kullanabiliyor" dedi.


Apple iPhone 3G’yi bu yılın Temmuz ayında piyasaya sunmuştu. Aynı zamanda iTunes çevrimiçi müzik mağazası aracılığıyla aktivasyon sağlamıştı. AT&T ise iPhone’ları sadece fiziki mağazalarda satışa sunmuş ve telefonla ilgili aktivasyon işlemleri bu mağazalarda gerçekleşmişti. 3G’nin piyasaya çıkışından haftalar geçmesine rağmen AT&T sistemden vazgeçmemiş, siparişleri gelen müşterilerini telefonları almaları için mağazaya çağırmıştı.


Haziran 2007’de piyasaya sunulan ilk nesil iPhone’lar online satın alınabiliyor; iTunes üzerinden aktive edilebiliyordu. Apple ve AT&T bu yöntemi, yeni iPhone 3G ‘nin AT&T ile bağlantılı bir sözleşme olmadan satın alınması durdurmak amacıyla değiştirdi. Hedef, çoğu ABD dışında yaşayan kullanıcıların iPhone alıp kilidini kırıp başka bir taşıyıcı ağ üzerinden kullanmasını engellemek. Meydana gelen bu değişiklikler ve iPhone’un online tekliflerine benzer hiçbir şey sunmayan Apple e-store’un gelecek faaliyetleri hakkında ise Apple doğrudan hiçbir yorum yapmıyor.