Donanim 02 KASIM 2010 / 05:44

Atatürk videoları tekrar YouTube'da

Sitenin kapatılmasına sebep olan videolar yeniden yüklendi. Türkiye'den videolara erişim yok.

Sitenin kapatılmasına sebep olan videolar yeniden yüklendi. Türkiye'den videolara erişim yok.


Video paylaşım sitesi YouTube'a 2,5 yıllık erişim engeli geçtiğimiz günlerde son bulmuş, site tekrar Türkiye'de kullanıma açılmıştı. Ancak YouTube yetkililerinden gelen açıklama kafaları karıştırdı.

Açıklamada, daha önceki haberimizde de yer verdiğimiz gibi, erişimi engelleme kararının Türkiye'de İnternet Kurulu tarafından Almanya'da bulunan bir şirketin mevcut 'otomatik telif hakları şikayet' mekanizmasını kullanarak, YouTube.com'dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırıldığı aktarıldı. Ancak Atatürk'e hakaret içeren videoların YouTube'un telif hakları politikasını ihlal etmediği sonucuna varılarak Türkiye'den ulaşılamayacak şekilde yeniden siteye yüklendiği belirtildi.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye'deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular.

Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com'da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye'deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme koyulmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik. Erişim engelleme kararı, Türkiye'de Internet Kurulu tarafından Almanya'da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet' mekanizmasını kullanarak, YouTube.com'dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır.

Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye'den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye'deki kullanıcılarımızın YouTube'a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz."

Bu ilginç açıklama, rüzgarın yönünü bir anda tersine döndürecek gibi görünüyor. YouTube, şimdiye kadar olan süreçte bir anlamda "mağdur" olarak görünüyordu. Bu son açıklama ve ortaya koyulan tavır ise sosyal medya başta olmak üzere birçok yerde sert yorumlara sebep oldu.

Takınılan tavır bir hayli can sıkıcı olmanın yanında, sitenin tekrar eski karanlık günlerine dönmesine de neden olabilir. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun