Donanim 28 TEMMUZ 2011 / 15:12

ASUS’tan masaüstü için büyük hamle

ASUS’un yeni masaüstü bilgisayarları; ‘oyuncu’ (CG serisi) ve ‘eğlence’ (CM serisi) serileri olarak iki farklı kategoride kullanıcıların beğenisine sunuluyor.ASUS’un oyuncular için tasarladığı CG serisi 2. Nesil Intel Core işlemci ve ASUS’a özgü grafik çözümleri ile birlikte geliyor. Daha yüksek performansa izin veren Sandy Bridge destekli anakartlarla donanım gücünü artıran ASUS CG serisinin kasaları da ASUS imzasını taşıyor. Hava akışı da, özel tasarlanan kasalarda daha az fan dönüşü ile soğutmayı sağlarken, ortamı sessiz tutuyor. NVIDIA Physx ve Microsoft DirectX 11 desteğinin yanında, NVIDIA 3D Vision Teknolojisi de farklı bir 3D deneyimini beraberinde getiriyor.

Depolamada güçlü yapı

Eğlence için tasarlanan CM serisi ise favori müzikleri, fotoğrafları ve videoları 4TB'a kadar genişletilebilen depolama alanıyla tek bir yerde saklama imkanı veriyor. DDR3 hafıza sayesinde yüzde 20 daha az enerji kullanarak, tüm çoklu-işlemleri daha hızlı gerçekleştirme imkanı sunuyor. CM serisi masaüstü PC’ler ile HD monitör veya HDMI çıkışlı televizyon karşısında farklı bir sinema keyfi veriyor. Realtek yüksek çözünürlüklü ses kartı ile 7.1 surround ses kalitesi de burada öne çıkıyor. USB 3.0 ile de 4.8Gbps hızında veri transferi yapılabiliyor.

Masaüstü talebi bitmeyecek

ASUS Türkiye PC Ülke Müdürü Erkan Genç, kendilerini ‘sektörde bu kadar çok çeşit üreten tek markayız’ şeklinde tanımlarken, tablet, masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışları konusunda da şu yorumu yaptı:

“Tablet satışları artınca, masaüstü satışları da arttı. Çünkü kişiler ev ve iş ayrımını yaptı. Ama örneğin, iyi oyun oynamak için masaüstü bilgisayar gerekli. Sonuçta güçlü, güvenli ve hesaplı bilgi depolama sağlıyor, kolay upgrade seçenekleri var.”Anakart farkı

Yılda 50 milyon anakart üretimi yaptıklarını söyleyen Genç, masaüstü PC satışının düşmediğini, tersine, belli bir artış trendinin olduğunu vurguladı. Notebook satışlarının artması ile, masaüstü bilgisayar satışlarının, beklendiği gibi düşmeyeceğinin altını çizen Genç, “Notebook satışları masaüstünden fazla, ama masaüstü bilgisayar talebi de ölmeyecek” dedi. Genç, diğer markaların ‘ASUS’ markalı anakart kullanım tercihleri ile ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi:

“Diğer bilgisayar üreticileri ile de görüşüyor, onlara anakart tekliflerimizi yapıyoruz. Ama onlar ucuz olsun istiyor. Çünkü biz, özellikleri olan anakartlar üretiyoruz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun