Donanım 03 ARALIK 2015 / 10:14

Artırılmış Gerçeklik teknolojisi dünyayı değiştirecek

Dünyayı değiştirecek şirketler listesinde 19. sırada yer alan Blippar’ın kurucu ortağı ve CEO’su Ambarish Mitra, Türkiye Bilişim Vakfı’nın konuğu oldu.

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, görsel keşif, programlama ve derin öğrenim gibi yeni teknolojiler üzerine odaklanan Ambarish Mitra , bu yöntemlerin iletişim ve pazarlama yöntemlerini ne yönde değiştirdiğinden söz ederken, görsel keşif ve artırılmış gerçekliğin köklü bir değişim sürecini başlattığını belirtti. Artırılmış gerçekliğin şu an gerçeği deneyimlememizi tamamıyla değiştirecek, ikinci çağına (2.0) geçtiğinden ve görsel keşif ile fiziksel dünyamızın tamamının sınırız içeriğe anında ulaşabileceğimiz bir mecra haline geleceğini belirten Mitra, Artırılmış Gerçeklik 2.0 ile “nesnelerin interneti” dönemine ek olarak “nesnelerin üzerindeki internet” döneminin başladığını vurguladı.

Blippar Türkiye CEO’su Zehra Öney 2020 yılında tahmini 100 Milyar Dolara ulaşacak olan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik pazarına ilginin hızla arttığına dikkat çekerken,  Blippar, Google, Facebook, Apple, Samsung gibi şirketlerin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanında yaptığı yatırımların hızla ve katlanarak arttığının da altını çizdi.  Günümüzde artırılmış gerçekliğin sanal gerçekliğe göre daha büyük bir pazara sahip olması, önümüzdeki 5 yıl içinde de değişmeyecek. 2020'de ulaşılması beklenen 100 milyar dolarlık pazarın yüzde 50'den fazla olan büyük bölümünü artırılmış gerçeklik oluşturacak. Araştırmalara göre artırılmış gerçeklik pazarı içinde, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin önemi artmaya başlıyor: 2020'de artırılmış gerçeklik gözlük satışları 21 milyon'a ulaşacak. Bununla birlikte mobil cihazlar artırılmış gerçekliğin tabi ki en önemli cihazları olmayı sürdürecek. 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun