Donanim 19 ŞUBAT 2009 / 09:05

Artık Nokia'lar Skype yüklü gelecek

Nokia bundan böyle cihazlarını, internet üzerinden ücretsiz telefon görüşmesi sağlayan Skype yazılımıyla birlikte sunacak.

Nokia bundan böyle cihazlarını, internet üzerinden ücretsiz telefon görüşmesi sağlayan Skype yazılımıyla birlikte sunacak.


Anlaşma koşullarına göre, Nokia cihazlarına Skype entegre edilecek. Başlangıç serisi olarak seçilen Nokia Nseries’den Nokia N97, 2009’un üçüncü çeyreğinde Skype deneyimini içeren ilk cihaz olacak.

Skype, Nokia N97’nin adres defterinde bulunacak. Skype kişileri online durumdayken görülebilecek ve anında mesajlaşma mümkün olacak. Nokia N97 sahipleri, Skype’tan Skype’a ücretsiz sesli görüşmeler yapmak için 3G ve WLAN teknolojilerinden de faydalanabilecekler. Ayrıca, sabit hatlara ve mobil cihazlara düşük maliyetli Skype aramaları yapılabilecek.

Skype Operasyon Direktörü Scott Durchslag anlaşmanın Skype kullanan pek çok Nokia müşterisine avantaj sağlayacağını belirterek işbirliğinin Skype’a, Nokia’nın Symbian Series 60 deneyimini seven yeni kullanıcılar kazandıracağını söyledi.

Nokia Nseries Başkan Yardımcısı Jose-Luis Martinez ise dünya çapında 400 milyonu aşkın Skype kullanıcısının bulunduğuna dikkat çekerek işbirliğinin “tümleşik internet deneyimlerini, masaüstünden dünyanın en ileri mobil bilgisayarına getirmek açısından önemli bir adım” olduğunu belirtti.