Donanim 05 ŞUBAT 2009 / 08:45

Artık kaçacak yer kalmadı

Google artık bize dünyayı dar etmekle yetinmiyor.

Google artık bize dünyayı dar etmekle yetinmiyor.

Daha geçenlerde Google Earth kullanan bilim adamları Mozambik'te balta girmemiş bir orman buldular. Geçtiğimiz günlerde de İsviçre polisinin aynı programla bir esrar tarlasını ortaya çıkardığını öğrendik. Google Earth artık lokasyon verisinde referans sunan bir kaynak haline geldi. Tıpkı Google arama motoru gibi.


Google Earth’ü günlük hayatımızda ne kadar verimli kullandığımız tartışıladursun şirket yıldızlı gökyüzünü ve biricik uydumuz Ay’ı tüm ayrıntılarıyla ekranlarımıza serdi. Son haberlere göre artık Mars ve okyanuslar da elimizin altında. Haydi Mars bir yana. Nasılsa NASA’nın Rover’ları sayesinde arada sırada TV ekranlarında hasret giderebiliyoruz kırmızı gezegenle.


Fakat okyanuslar öyle mi? Bilim adamları, uzay hakkında okyanusların altındaki dünyadan çok daha fazla bilgi sahibi olduğumuzu ifade ediyorlar. Kaptan Cousteau’nun gayretleri ve bugüne aktardığı tecrübeleri olmasa daha da az bilgimiz olacakmış hani. Umarım Google Earth’e son eklenen özellikler yeni keşiflere yol açar.


Google’ın sonu gelmez yeniliklerinden biri de Latitude. Efendim bu özellik sayesinde de eş dost nerede olduğumuz anında öğrenecekmiş. Google Haritalar ile bağlantılı çalışan Latitude’da lokasyon bilgisini kendimiz girebiliyoruz. Yani uydu tepemizden bizi takip edip “Nöbetçiler, işte orada, yakalayın!” moduna girmiyor. Günümüzde Web 2.0’ın düsturu olan açık sözlülük, şeffaflık ve dürüstlük ilkeleri sayesinde topu bize atıyor. Öyle yerimizi Hawaii’de belirleyip de sonrasında bir sürü hikâye uydurmanın zamanı geçti. Hem az kaldı, bu özellik üzerinde de kontrolü kaybetmemiz yakındır.


İster gerçekten Avustralya’da Büyük Resif’te dalış yapalım, ister Mars’a ayak basan ilk insan olalım, milyonlarca internet kullanıcsının gözünü üzerimizde hissedeceğimiz günler de gelecek. İnanıyorum…

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun