Donanim 20 OCAK 2012 / 15:50

Artan rekabet televizyonu vurdu

Artan rekabet televizyonu vurdu

Moody’s, Sony ve Panasonic’in yüksek borçlanma derecelerini aşağı çekti. Şirketlerin kârlılık hayalleri suya düştü.Reuters’in haberine göre, Sony gelecek iki yılda TV bölümünü yeniden kârlı hale getirme hedefine ulaşmakta çok zorlanacak. Hem de Samsung Electronics ile ortağı olduğu LCD panel bölümünü satıyor olmasına rağmen. Şirketin TV biriminin yaşadığı sıkıntıların temel sebepleri ise sektördeki sert rekabet ve güçlü yen.

Moody’s; Sony ve Panasonic’in yüksek borçlanma derecelerini aşağı çekti. Kredi derecelendirme kuruluşunun bu kararı, iki şirketin TV bölümlerinde devam eden zararın da yine ön plana çıkmasını sağladı. Moody’s açıklamasına göre Panasonic’in finansal profili de Nisan 2011’de Sanyo Electric ve Panasonic Electric Works şirketlerini satın aldığından beri olumsuz bir tablo çiziyor.

Sony’nin reytingi A3’ten Baa1’e indi

Bu tablo karşısında Moody’s, Sony’nin reytingini A3’ten Baa1’e, Panasonic’in reytingini de A1’den A2’ye indirdi ve her iki şirket için beklentisini ‘negatif’ olarak açıkladı.

Sony, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Mart ayına kadarki 1 yıllık dönemde TV bölümünde 175 milyar yen, yani 2,27 milyar dolar zarar beklediğini belirtmişti. Ama açıklamada gelecek yıl bu zararı yarı yarıya azaltmanın hedeflendiği, bir sonraki yıl da 9 yıllık zarar döneminin ardından kâr hedeflendiği bildirilmişti. Bu açıklamayı hatırlatan Moody’s de, Sony’nin finansal durumunda Mart 2013’e kadarki 1 yıllık dönemde bir gelişme olmazsa, reytinglerin de yeniden ele alınacağı uyarısını yaptı.

Panasonic’in net borcu ise Mart 2011’e kadarki 1 yıllık dönemde 550 milyar yene yükseldi. Oysa bir önceki yıl bu borç miktarı yaklaşık 100 milyar yendi. Moody’s açıklamasında, Panasonic’in finansal yapısını kısa vadede toparlamasının zor olduğuna işaret edilerek, buna gerekçe olarak TV birimindeki zarar, yarı iletken üretimindeki düşük gelir ve Sanyo’nun zayıf geliri gösterildi.