Donanim 28 EKİM 2008 / 17:30

Arkadaşımın sitesini sevmedim, derhal kapatıla!

Canı sıkılanın, internet sitelerine dava açıp erişimini durduğu bir hafta yaşıyoruz, kutlu olsun Türkiyem.

Canı sıkılanın, internet sitelerine dava açıp erişimini durduğu bir hafta yaşıyoruz, kutlu olsun Türkiyem.

Sevgili dostlar, içinde bulunduğumuz haftaya yeni site kapatma davaları damgasını vurdu. Önce www.blogspot.com kapatıldı, sonra da Google Video'nun kapatıldığı söylentisi çıktı. Gerekçesi ne olursa olsun birilerinin canı sıkıldı diye site kapatmak benim bakış açıma göre doğru değil. Aldığımız bilgiler BlogSpot’un Digitürk şikâyeti nedeniyle kapatıldığı yönünde. Blogspot birkaç gün içinde açıldı.


Site kapatmayı mevcut iktidarın marifeti olarak gören de var. İnternet kültürümüzün oturmadığı, bana dokunan site kapatılsın mantığının yaygınlaştırılmasına bağlayan da. Bence sebebi her ne olursa olsun site kapatmak hele hele mahkeme kararıyla bunu yapmak doğru bir eylem değil. Ancak YouTube konusunda olduğu gibi uyarılan site sakıncalı içeriği kaldırmamakta ısrar ediyorsa da son çare olarak erişim engelleme yöntemi seçilebilir.


Konu karışık, akıllar karışık, sitelere erişim bir engelli bir değil. İş Nasreddin Hoca fıkrasına döndü dönecek. Şu genlerimize söz geçirebilsek de hepimiz birer Nasreddin Hoca olmaktan kurtulabilsek, bu dua da tutmaz ya, “ya tutarsa!”


Tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun…

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun