Donanim 14 TEMMUZ 2010 / 13:49

Arama motoru savaşları sürüyor

Bing arkadan gelerek pazar payını büyütmeye devam ediyor.

Bing arkadan gelerek pazar payını büyütmeye devam ediyor.


Arama motorları aslında tüm internete yön veren bir pazarı oluşturuyor. İnsanların internet okyanusunda deniz feneri olan bu sitelerin kendi aralarında rekabetler de artıyor. Büyük şirketlerin arama motorları internete yön verebilmek içi yarışıyor.

Comscore'dan gelen rakamlara göre Bing Amerika'daki kullanım oranını yüzde 12,7'ye yükseltti. Tabii Microsoft'un arama motoru Bing'in yükselişinden söz ederken Yahoo'nun yüzde 18,9, Google'ın da yüzde 62,6'lık pazar paylarını belirtmeden geçmeyelim.

Bing geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 6,5'lik arama motoru pazar payına sahipti. Bu yıl neredeyse bu rakamın ikiye katlandığı görülüyor.

Google'ın arama motorunun algoritması arama kutusuna yazılan kelimeyle ilgili en uygun bilgiyi vermeyi hedeflerken, Bing kullanıcıların aklından geçene odaklanarak, gerçekten ne istediklerini bulmaya çalışıyor. Ayrıca Bing'te kullanıcılara müzik dinleme, video izleme ve oyun oynama gibi imkânlar da sunuluyor.

Arama motorları mobil pazardan da pay alabilmek için çeşitli yollar deniyor. Yahoo'nun Nokia ile yaptığı mobil telefonlardaki ortaklık geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti. Bing de iPhone'larda 4,3 milyon kez indirildiğini duyurdu. Ayrıca yine Bing'ten açıklamaya göre, Bing 23 milyon mobil kullanıcıya hizmet veriyor.

Microsoft'un yakında Android ve Blackberry için de uygulama geliştirileceği belirtilirken, mobil arama motoru piyasasının büyümeye en elverişli piyasalarda biri olduğu vurgulandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun