Donanim 22 MART 2010 / 12:56

Ar-Ge yapana destek dört koldan geliyor

Ar-Ge faaliyetiniz için destek arıyorsanız, Etkin Proje tecrübesi en büyük yardımcınız olacak.

Ar-Ge faaliyetiniz için destek arıyorsanız, Etkin Proje tecrübesi en büyük yardımcınız olacak.


Ar-Ge, şirkertinizin sektörünüzdeki diğer sıradan şirketlerden farkını ortaya koyan en önemli unsurdur. Ar-Ge katma değeri yüksek, piyasada rekabet avantajı olan ve rakiplerinizde mevcut olmayan ürünler geliştirmenizi sağlar.

Ar-Ge yaparak yeni ürünler geliştirmenin yanında maliyetlerinizi düşürebilir, üretim kapasitenizi artırabilir ve kalite standartlarınızı yükseltebilirsiniz.

Ar-Ge günümüzde rekabetçi kalabilmek ve büyüyebilmek için vazgeçilmez bir koşul haline gelmiş durumda. Bu nedenle şirketlerin Ar-Ge faaliyetlerini kolaylaştırmak için, ulusal ve uluslararası fonlar tarafından gerek nakit, gerek vergi indirimi olarak çok sayıda destek sağlanıyor.

Ben Ar-Ge yapıyor muyum?

Ar-Ge, yeni ürün, sistem, süreç ve hizmetler oluşturmak veya mevcut olanları geliştirmek amacıyla yapılan düzenli çalışmaları kapsayan bir süreçtir. Ar-Ge projesi ise başlangıç ve bitiş tarihi planlanmış olan, yenilik yaratmak amacıyla planlı ve sistematik olarak yapılan mühendislik çalışmalarının bütününü temsil etmektedir.

Mevcut ürünlerinizin sağlamış olduğu faydaları artırmak, gelişen teknolojileri kendi süreçlerinize uygulamak ve fonksiyonel farklılıklar yaratmak yoluyla yeni ürünler ve üretim yöntemleri geliştiriyorsanız ya da bu vizyonla çalışıyorsanız, Ar-Ge yapıyorsunuz demektir.

Hangi desteklerden faydalanabilirim?

Ülkemizde Ar-Ge faaliyetlerini destekleyici çok sayıda kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunların başta gelenleri TÜBİTAK, TTGV, Sanayi Bakanlığı, KOSGEB, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'dır. Bu kaynakların yanı sıra, Avrupa Birliği fonlarından da yararlanmak mümkündür.

Desteklerden faydalanabilmek için nereden başlamalıyım?

Öncelikle Ar-Ge süreçlerinizi ve yapılanmanızı gözden geçirmeli, en azından ulusal boyutta rekabet edebilir bir Ar-Ge yapılanması sağlamalı ve proje geliştirmelisiniz. Araştırmaya ve akademik çalışmalara önem vermeli, mühendislik altyapınızı güçlendirmelisiniz.

Bu uzun ve zorlu bu süreç içerisinde en şanslı şirketler, zaten Ar-Ge projeleri olan şirketlerdir. Bununla birlikte koyulan hedefe sabırla ve kararlılıkla yürümeyi ilke edinen tüm şirketler, bir proje fikri geliştirerek bu desteklerden faydalanmaya başlayabilirler.

Destek almak için danışmanlık gerekli midir?

Ar-Ge eğitimleri, Ar-Ge yapılanması, proje seçimi ve hazırlanması, proje yürütme ve izlemenin, Ar-Ge fonlarından yararlanmak için önemli kriterler olduğu unutulmamalıdır. Birçok değerli fikir ve projenin Ar-Ge metodolojisi ve proje yönetim becerisi eksikliği nedeniyle hak ettiği başarıyı yakalayamadığı görülmektedir.

Verimli ve yüksek performanslı projeler geliştirmek için uzman danışmanlık hizmetleri önemli bir etkendir.

Etkin Proje'nin uzmanlığı ve birikimi, Ar-Ge destek fonlarından yararlanma konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.

Ar-Ge değerlendirme formunu doldurarak desteklere başvuru için hazır olup olmadığınızı görmek ve Etkin Proje'nin sizin için yapabilecekleini öğrenmek için lütfen tıklayın.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun