Donanim 30 TEMMUZ 2010 / 13:16

Ar-Ge havuzunda kulaç atma zamanı

Sekiz yıllık proje geliştirme kültürü şimdi işe yaramalı…

Sekiz yıllık proje geliştirme kültürü şimdi işe yaramalı…

Hep konuşuyoruz ihtiyacımız yeni fikirler, yenilikçi ürünler geliştirmek, diye... Kuruluşlarımızın uluslararası pazarlara açılması, teknolojik yetkinlikleri üst seviyelere taşıması ve rekabetçi üstünlüğü kazanmaları için bu şart diye...Çok değil sekiz yıl önce bu amaca hizmet eden ilk ortak Ar-Ge havuzuna adım atışımız, bir başka deyişle Avrupa'nın en büyük sivil araştırma programı çerçeve programları ile tanışmamız. Dört sene öncesine kadar da edinilen tecrübeyi, alınan Ar-Ge, proje kültürü getirisini düşünmeden verdiğimizi alamadık diye yanışımız... 2002-2006 yıllarını kapsayan 6. ÇP'na 250 milyar avro mertebesinde katkı yapıp, 50 milyon avro mertebesinde fonu geri alışımız... Böyle bir program içinde ilk kez var olmaya çalışmak, tecrübesizlik, doğrudan yararlanılan proje sayısının azlığı gibi çok önemli sebebleri gözardı edişimiz...Tüm bunlara karşın da aslında ilk kez katılan bir ülke için her ne kadar bu programlardan yeterince yararlanamadığımız söylense de, Avrupa genelinde yapılan başvuruların yüzde 12'sini destekleyen bir programda başvurularının yüzde 15,4'ü desteklenen bir ülke oluşumuz...Şimdi çok daha büyük çok daha derin bir Ar-Ge havuzu 7. ÇP'nın kenarındayız. 54,5 milyar avroluk fonuyla Ar-Ge faaliyetleri için ayrılan dünyada en büyük fon olma özelliği taşıyan ve henüz 50 yeni çağrısını yapan bir programın yanıbaşında. İşte şimdi 6.ÇP programından edinilen deneyimi, kazanılan proje kültürünü sergileme zamanı. Proje geliştirebilme kültürüne ürkekçe de olsa attığımız adımı devam ettirme, geliştirme zamanı. Fikirden projeye uzanan bilinçli süreçleri hayata geçirme zamanı... 6. ÇP'da, yüzde 54 düzeyindeki üniversite başvurusuna karşın yüzde 17'de kalan KOBİ başvuru oranını yukarılara taşıma zamanı...Çünkü önümüzde biyoteknolojiden, elektrikli otomobillere, akıllı üretim sistemlerinden nanoteknolojilere, yenilenebilir enerjiden akıllı elektrik şebekelerine, sınır güvenliğine uzanan pek çok alanda destek sunacak yeni bir kaynak var. 2011 yılı bütçesi de yüzde 12'lik artışla 6,4 milyar avroya ulaşan program da en büyük pay ise 1,3 milyarlık avro ile bilişim Ar-Ge'sinin.

Şimdi soruyorum size; yapılan bir projenin desteklenmesiyle orta boy bir yazılım evinin yeni ürün geliştirmesinde yüzde 47 maliyet azaltımına gidebildiği gerçeği de düşünüldüğünde bu yeni Ar- Ge kültürü dünyasının kapılarını aralamaya çalışmak ne kaybettirir ki!...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun