Donanim 19 NİSAN 2010 / 08:26

Ar-Ge Eğitimleri

"Eğitim şart!" Kullanımı komik olsa da, anlamı derin bir cümle.

"Eğitim şart!" Kullanımı komik olsa da, anlamı derin bir cümle.

Eğitim şart! Bu sevimli diyaloğu hayatımıza Cem Yılmaz oynadığı acemi dolandırıcı rolüyle sokmuştu. Kullanımı komik de olsa, anlamı derin bir cümle.

Kışları arabanızı çalıştırdıktan sonra bir süre motoru ısıtmanız önerilir. Bu performansın arttırılması ve motor ömrünün uzatılması için yapılan bir öneri. Kullandığınız aracın motor tipi, modeli veya üretim yılına göre değişmekle birlikte, ısınması için motora biraz zaman tanımalısınız.

Beklemek sıkıcı da olsa aynı sabrı Ar-Ge yapılanması kurarken ya da mevcut işleyişin verimini arttırırken de göstermeniz gerekiyor. Birçok konuda işinize yaramış olabilir ama, rekabetçi ve verimli bir Ar-Ge altyapısı oluşturmak istiyorsanız "Kervan yolda düzülür" mantığı bu sefer işinize yaramayacak. Çünkü Ar-Ge riskli, maliyetli ve uzun vadeli bir süreçtir. Şu anda bile bu süreci herhangi disipline olmadan yürütmeye çalışan binlerce firma bunun cezasını çekiyor.

Proje geliştirme süreçlerine hakim olmayan yöneticiler eski alışkanlıklarını devam ettirmek istiyorlar. Ancak yeni bir bakış açısı ile işin temelini öğrenmek ve buna göre işe başlamak ya da yola devam etmek gerekiyor.

Ar-Ge'yi altyapı oluşturulması, departman kurulumu ve projeler olarak birbirleri ile iç içe ancak ayrı üç ana başlıkta ele almak mümkün. Bu üç konuda da eğitimler alınarak yüksek standartlarda Ar-Ge yapılabilir.

Altyapı oluşturulmasında kilit nokta atıl olacak yatırımlardan kaçınabilmek. Şu an da binlerce test cihazı, yazılım, kalıp ve benzeri yatırım kalemi hiç kullanılmamış ya da nadiren kullanılmış biçimde şirketlerin depolarında yatıyor.

Ar-Ge yapılanmasının oluşturulmasında alternatifleriniz çok fazla. Öncelikle sektörünüzdeki modelleri öğrenmelisiniz. Buna paralel farklı sektörlerde işleyişler size yeni fikirler verebilir. Modeli kararlaştırdıktan sonra fiziki ve psikolojik izolasyon, raporlama, önceliklendirme, performans analizleri, ödüllendirme gibi ana başlıklarda eğitimler alarak düşündüğünüz modele uygun sistemi kurmalısınız. Diğer departmanlardan farklı dinamikleri olan Ar-Ge yapılanmalarının bir süre sonra zarar merkezi olarak görülmemesi için tüm kararlar baştan alınmalı.

Son olarak proje yönetimi konusunda şirketinizi güncellemelisiniz. Temelde beceriler aynı olsa da satış ya da üretim projelerindeki aşırı proaktif proje yönetimi konusunda kendinizi frenlemeniz ve yenilemeniz gerekiyor.

Sanılanın aksine yeni başlayan şirketlerde bu tür eğitimler daha verimli oluyor. Bunun birincil nedeni Ar-Ge yapmaya alışkın müşterilerimizde karşılaştığımız değişime direnç yaklaşımı. Kurulu düzeni güncellemek, hatta bazen tamamen değiştirmek yeni bir düzen kurmaktan daha zor ama imkânsız değil.

Yüzmeyi kursa giderek öğrenebilir ya da kendiniz çabalayabilirsiniz. Bazen benim öğrendiğim gibi biri sizi yüzme biliyor diye suya atar ve 10 yaşında yüzmekle boğulmak arasında seçiminizi yaparsınız. Ancak bu işte ister biri sizi atsın ya da kendiniz çabalayın eğitim olmadan asla olimpiyatlarda altın madalya kazanamazsınız.

Michael Phelps, 2008 Pekin olimpiyatlarında 8 altın madalya ve birçok rekorla tarihe geçti. Phelps yüzmeye 6 yaşında başlamış ve bazı günler 10 saat antraman yaparak bugünlere gelmiş. Belki yeteneği ve şansı olabilir ama, işin yüzde 90'ı çalışmak, öğrenmek ve tecrübe etmekten geçiyor.

Siz işinizi yüzde 10'a güvenerek mi yapacaksınız, yoksa daha fazlasını mı isteyeceksiniz?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun