Donanim 03 MART 2011 / 10:08

Apple iPad 2 resmen tanıtıldı

Apple CEO’su Steve Jobs beklenmedik şekilde ikinci nesil iPad’i bizzat tanıttı. Öncekine göre daha ince ve güçlü olan tablet hem beyaz hem de siyah renk seçeneğiyle 11 Mart’ta 499 dolardan başlayan fiyatla satışa sunulacak.Hakkında uzun süredir tahminler yürütülen cihazda 1GHz çift çekirdek A5 yonga ve nihayet hem önünde hem de arkasında kamera bulunuyor. Yeni CPU ilkine göre iki kat hızlıyken, grafik performansının dokuz kat daha gelişmiş olduğu açıklandı. Pil ömründe önemli bir değişiklik gerçekleşmedi ve Apple 10 saate kadar tabletin dayanabildiğini belirtti.Yeni nesil iPad’in fiyatlarına bakalım. 16 GB depolama kapasiteli ve sadece WiFi bağlantısı olan iPad 2, 499 dolara satılacak. Bunun yanında WiFi ve 3G bağlantılı 64 GB kapasiteli modelin fiyatı 829 dolar olarak açıklandı.iPad 2’nin birinci nesle göre boyutu ne kadar değişti?Ekran boyutu değişmeyen iPad 2 önceki sürümüne göre yüzde 33 daha inceltilerek 8.8 milimetre kalınlığına çekilmiş. Ayrıca biraz daha hafifletilen tablet, 600 gram ağırlığında.iPad 2’nin özelliklerinden devam edelim. 1080p görüntü aktarabilen HDMI çıkışı bulunan yeni nesil tablet, öncekiyle aynı olarak 1024’e 768 çözünürlükte ve IPS LCD ekran teknolojisini kullanıyor. Tabii bu durum Apple hayranlarında biraz hayal kırıklığı şimdiden yaratıyor.

Arkada bulunan kamera saniyede 30 kareyle 720p video kaydı yapabilirken öndeki kamera VGA çözünürlüğünde sınırlı kalmış. iPad 2’deki bir diğer yenilikse cihaza jiroskop eklenmesi oldu. Açısal dengeyi korumaya yarayan eklenti sayesinde yeni nesil iPad çok daha hassas.Steve Jobs’ın kendi deyimiyle bir kılıftan çok koruyucu olan “Smart Cover” manyetik biryapıya sahip ve yerinden kaldırıldığında iPad’i çalışır duruma getirirken kapatıldığında tableti uyku moduna alıyor. Bu koruyucuların 40 ile 70 dolar arasında değişen plastik ve deri seçenekleri bulunuyor.

Yeni nesil işletim sistemi de tanıtıldıBeyaz ve siyah renk seçenekleri bulunan yeni nesil tabletin tanıtımı sırasında iOS 4.3 de tanıtıldı. iOS 4.3’de tarayıcı Safari’nin performansının geliştirildiği belirtildi. Ayrıca geliştirilmiş FaceTime, Photo Both, iMovie ve GarageBand uygulamaları özellikle iPad 2 için tasarlanmış.Tabletin elimize ulaşmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. 11 Mart’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulacak tabletin dünyaya açılma tarihiyse 25 Mart olarak belirlenmiş. Ancak birçok Avrupa ülkesinin yanında, Japonya ve Avustralya’nın bulunduğu listede Türkiye’nin adı geçmiyor. Görünen o ki yine ilk iPad 2’ler yurtdışından ülkemize bireysel kullanıcılar tarafından getirilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun