Donanim 16 KASIM 2010 / 12:44

Apple, Beatles şarkılarının haklarını satın aldı

Wall Street Journal'ın haberine göre, Beatles ve plak şirketi EMI ile anlaşıldı.

Wall Street Journal'ın haberine göre, Beatles ve plak şirketi EMI ile anlaşıldı.


Steve Jobs yıllar sonunda iTunes'da en çok görmek istediği parçalardan birine kavuşuyor. Wall Street Journal'da yer alan habere göre, Beatles şarkılarının dijital platformda satış haklarını Apple satın aldı.

Haberde, EMI ve Beatles grubu temsilcileriyle anlaşıldığı belirtildi. Apple ve EMI yetkilileri henüz konuyla ilgili bir yorumda bulunmasa da Apple daha önce iTunes'la ilgili heyecan verici bir duyuruda bulunacağını belirtmişti. Heyecan verici açıklamanın Beatles olması bekleniyor.

Dijital müzik piyasasının yüzde 90'ını elinde bulunduran Apple çok büyük bir eksiği kapatmış olacak. EMI son dönemlerde maddi açıdan sıkıntılar günler geçirdiği biliniyordu. Bunca yıl sonra gerçekleşen anlaşmanın bundan kaynaklanabileceği belirtiliyor.

Yıllar öncesine uzanan Apple ile Beatles arasındaki ilişki pek de iyi gitmiyordu. Öyle ki açılan davalar sonucunda 1991 yılında Apple, isim ve müzik hakları ihlali nedeniyle Beatles'a 29 milyon dolar ödemek zorunda kalmıştı.

Bundan dört ay önce Beatles grubunun hayatını kaybeden efsanevi solisti John Lennon'ın hayat arkadaşı Yoko Ono, Beatles şarkılarının hiçbir zaman iTunes platformunda yer almayacağını söylemişti. Gelişmelerden sonra Ono'nun tepkisi merak ediliyor. Görünen o ki Beatles grubu da endüstriyel müzik pazarına yenik düştü.

Güncelleme: Steve Jobs sonunda buradına erdi ve Beatles şarkılarının iTunes'da satılacağı resmi olarak açıklandı. Beatles'ın tüm şarkıları için toplam 150 dolar ödemek yeterli olacak. Ayrıntılı bilgi için http://www.apple.com/the-beatles/ adresini kullanabilirsiniz.