Donanim 08 HAZİRAN 2009 / 11:47

AP seçimlerinde korsanların zaferi

Telif hakları konusunda oldukça sert olan Avrupa Parlamentosu'nda artık telif haklarını sorgulayan korsanlar da temsil edilecek.

Telif hakları konusunda oldukça sert olan Avrupa Parlamentosu'nda artık telif haklarını sorgulayan korsanlar da temsil edilecek.


Şimdiye kadar telif hakları sahipleri ile internet üzerinden dosya paylaşımı yapan kullanıcılar arasındaki çekişmede korsanların kazandığı en büyük başarı, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde gerçekleşti. İsveç'in Korsan Partisi (Pirate Party) Avrupa Parlamentosu'nda bir koltuk kazandı. Parti, 2006 yılından beri faaliyetlerini devam ettiriyor. Korsan Partisi İsveç'te yüzde 7.1 oranında oy topladı. Parti seçimlerde 200 bin civarında oy topladı. Korsan Partisi lideri Rick Falkvinge, anketlerden bu sonucu kestirebildiklerini ancak, ankette görülen ile, gerçekleşen gerçeğin aynı olması nedeniyle çok memnun olduklarını belirtti. Fakvinge, "Bugün, hep birlikte Avrupa politikasının çehresini değiştirdik. Eski politikacılar gençlerin hayat tarzını küçük parçalar halinde değiştirmeye çalışıyorlar. Biz, otoritenin insanları meşru bir şekinde denetleyebilmesini asla kabul etmiyoruz." şeklinde konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun