Donanim 25 AĞUSTOS 2008 / 11:42

Analog ve sayısal müzik arasındaki köprü

Chord’un yeni ürünü Hi-Fi tutkunlarının cep telefonu ve bilgisayarlarındaki müziği ses sistemlerinde yüksek kalitede dinlemelerine imkan veriyor.

Chord’un yeni ürünü Hi-Fi tutkunlarının cep telefonu ve bilgisayarlarındaki müziği ses sistemlerinde yüksek kalitede dinlemelerine imkan veriyor.


Chordette Gem temelde bir Sayısaldan Analoga Dönüştürücü'nün (DAC) işlevlerini yerine getiriyor. Gem’i benzerlerinden ayıran özellik ise Bluetooth A2DP (İleri Ses Dağıtım Profili) teknolojisini desteklemesi. Cihaz bu sayede cep telefonu veya bilgisayardaki MP3 gibi sayısal ses dosyalarını kablosuz ortamda alabiliyor. Cihazın üreticisi Chord’un özel olarak tasarladığı Bluetooth alıcı bu tip dosyaların aktarımında normalde kullanılmayan ses verisini de algılayıp çözebiliyor. Bu işlev Gem’den geçen sayısal dosyaların yüksek kalitede çalınabilmesini sağlıyor. Ardından Gem DAC görevini yerine getirerek gelen sayısal sinyalleri analog ses sinyaline çeviriyor ve Hi-Fi sisteme aktarıyor. Chordette Gem bilgisayar bağlantısını USB üzerinden de kurabiliyor. Bilgisayara bağlandığında ses kartı görevini üstlenen Gem farklı formattaki dosyaları analog sinyale çevirerek ses sisteminize aktarıyor. Mac ve PC uyumlu olan Gem her formattaki ses dosyalarını yüksek kalitede çalabilmenizi sağlayan 24 bit/ 96 kHz işlemciye sahip. Hi-Fi tutkunlarının sayısal müzik arşivlerinden de keyif almalarını sağlayan Chordette Gem 399 İngiliz Sterlini + KDV fiyatla satışa sunuluyor. Bilgi için: www.timpani.com.tr