Donanim 22 KASIM 2010 / 07:44

Amerikan Hava Kuvvetleri'nden personele: "Check-in yapmayın!"

Sebep? Check-in yapınca birliklerin yeri belli oluyormuş. Hadi bakalım...

Sebep? Check-in yapınca birliklerin yeri belli oluyormuş. Hadi bakalım...


Amerikan Hava Kuvvetleri'nin geçen hafta bir iç yazışmayla birliklerine dahil olan askerlere "Öyle kafanıza göre her yerden check-in yapmayın" diye uyarıda bulunduğu ortaya çıktı. Check-in, FourSquare ve Facebook gibi konum bazlı uygulamaları destekleyen servislerde bulunduğunuz yeri işaretleyip "Ben buradayım!" demek anlamına geliyor. Böylece Lucca'da eğlendiğinizi, Boğaz'da yemek yediğinizi, Beşiktaş-Fenerbahçe maçını yerinde seyrettiğinizi cümle aleme duyurup keyfinize keyif katabiliyorsunuz.

İşte Amerikan Hava Kuvvetleri, bu şekilde kullanılan konum servislerinin birliklerin ve personelin yerini açık edeceğinden ve ilgili bölgelerin hedef haline geleceğinden duyduğu endişeyi "Dikkatli olmazsanız ölümlere bile sebep olabilirsiniz" şeklinde bir ifadeyle duyurmuş.

Olay, Facebook'ta yazdıkları yüzünden işten atılanlar ordusunun ardından sosyal medya kullanımının hesaplanmayan olası etkileri konusunda ilginç bir örnek olarak dikkat çekiyor. Amerikan ordusunun personeline böyle bir uyarı göndermek zorunda kalması da ayrıca personel disiplini açısından irdelenmeye değer bir konu.

Öyle görünüyor ki askeri güvenlik açısından konu bununla sınırlı kalmayacak. Acaba Türkiye'de durum nasıl? Askere gittiğinde katıldığı birliklerin fotoğraflarını Facebook'ta öbek öbek paylaşanlar için nasıl bir önlem veya yaptırım uygulanıyor? Bildiğiniz veya gördüğünüz örnekler varsa yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun