Donanim 31 EKİM 2012 / 16:40

AMD veri merkezleri için 64 bit işlemci üretceğini duyurdu

AMD'den veri merkezleri için 64 bit işlemci

AMD, bulut bilişim ve veri merkezi sunucularından başlamak üzere çeşitli pazarlar için x86 işlemcilerine ek olarak 64-bit ARM teknolojisine sahip işlemciler de üreteceğini duyurdu.

AMD’nin ilk ARM teknolojisi tabanlı işlemcisi, bilişim dünyasına hayat veren yoğun ve enerji tasarruflu veri merkezleri için üretilmiş olan bir 64 bit çok çekirdekli "Yongada Sistem" olacak. İlk ARM teknolojili AMD Opteron işlemcilerin 2014’te üretime girmesi ve sektörün en iyi yüksek performanslı sunucu kumaşı olan AMD SeaMicro Freedom kumaşla tümleşik olması hedefleniyor.

Şirketin yeni tasarım çalışması, yoğun bulut bilişim çözümlerinde vat başına daha yüksek performans elde etme talebine karşılık veriyor. Sektörün genel kullanıma yönelik ilk 64 bit x86 sunucu işlemcisini AMD Opteron adı altında 2003’te piyasaya süren AMD, şimdi de çeşitli veri merkezlerinde optimum performans ve enerji verimliliği sağlamak için x86 ile 64 bit ARM ekosistemlerini birbiriyle buluşturan ilk üretici olacak.

Konuyla ilgili konuşan AMD CEO’su Rory Read, ARM ile işbirlikleri sayesinde e AMD’nin 64 bit sunucu işlemcisi alanındaki bilgisini ve sektörün lideri AMD SeaMicro Freedom sunucu kumaşı olanaklarını, modern veri merkezlerine en esnek ve eksiksiz bilişim çözümünü sunmak için kullanacaklarını ifade etti. Sektörde müşterilerin taleplerini karşılayabilmek için kesintisiz yenilik gerektiğini vurgulayan East, şirket olarak ARM ile işbirliği yaparak geniş bilgi birikimini, özellikle AMD Freedom sunucu kumaşını ARM 64 bit işlemcilerle birleştirerek, sektörde bir dönüşüm başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Amaç mega veri merkezi uygulamalarına çift koldan çözüm sunmak

ARM ile stratejik ortaklık, şirketin mega veri merkezi uygulamalarına çift koldan çözüm sunma stratejisinin bir parçası. Mart ayında yüksek yoğunluklu ve enerji tasarruflu sunucularda lider SeaMicro’yu satın aldığını açıklayan şirket,   bugünkü açıklamanın ardından, yüzlerce hatta binlerce işlemci öbeğinin birbirine bağlanarak enerji açısından en verimli çözümler sunmasını sağlayacak.

Ortaklığı değerlendiren Insight 64 Araştırma Uzmanı Nathan Brookwood, geçen on yılda bilgisayar sektörünün, kişisel bilgisayarlar ve sunucular için x86 mimarisi ile taşınabilir cihazlar için ARM mimarisi üzerinden iki kolda ilerlediğinin altını çizdi. Önümüzdeki on yılda da bu teknolojilerin sağlayıcıları, diğer teknolojinin egemen olduğu pazarlara da yayılmak isteyeceğini belirten Brookwood, ortaklığın hem x86 hem de ARM mimarisine dayalı ürünler geliştirebilmesini sağlayacağını söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun