Donanim 13 KASIM 2012 / 11:15

AMD 'FirePro S10000'i satışa sundu

AMD 'FirePro S10000'i satışa sundu

AMD, çift hassasiyet performansında 1 TeraFLOPS’u geçen ve tek hassasiyet performansı gösterebilen ekran kartı "AMD FirePro S10000"i piyasaya sürdü. HPC uygulamalarında ideal verim sağlamayı vadeden ekran kartı,  sanal masaüstü altyapısı (VDI) ve iş istasyonunu grafik uygulamalarına da elverişli yapısıyla dikkat çekiyor. Çift hassasiyetli kayar nokta performansında 1 teraFLOPS’u geride bırakan ilk profesyonel ekran kartı olma özelliğini taşıyan FirePro S10000,  5,91 TFLOPS tek hassasiyet performansı ve 1,48 TFLOPS çift hassasiyetli kayar nokta performansı gösterebiliyor.

AMD’nin yeni nesil grafik çekirdeği mimarisine sahip olan FirePro S10000, yüksek performansı bilişimi ve sanallaştırmayı finans, petrol arama, uzay, otomotiv tasarımı ve mühendisliği, jeofizik, yaşam bilimleri, tıp ve savunma gibi sektörlerin kullanımına sunuyor. Çift grafik işlemcisi ile profesyoneller büyük hassasiyet gerektiren karmaşık hesaplamaların yapılması sırasında yüksek akış hızı ve düşük tepki süresinden yararlanıyor.

Konuyla ilgili konuşan AMD Profesyonel Grafik Genel Müdürü David Cummings, yeni ürünler ve hizmetlerin çok büyük bilgi yükleri kullanılarak tasarlandıkça, sunucularda hesaplama ve grafik bakımından yoğun iş yükleri giderek ağırlaştığını dile getirdi. Cummings, yeni nesil grafik çekirdeği mimarisine sahip ekran kartının hesaplama ve grafik işlem gücü sunmasını sağladığını belirtirken, kullanıcıların elde ettiği performanstan ödün vermeden toplam sahip olma maliyetini düşürmeyi vadettiğini vurguladı.Bilişim yöneticilerinin ihtiyaçları

Çift yuvaya takılan tek kart üzerinde iki grafik işlemciye sahip olan FirePro S10000, veri merkezinde VDI uygulamaları için grafik işlemcisi yoğunluğunu arttırarak genel işlem performansını yükseltmeye yardımcı oluyor. Bu sayede grafik bakımından ağır iş yüklerinin çalıştırılmasında grafik işlemcisi de verimli bir seçenek oluyor. Tek kart üzerinde çift işlemci ile önemli tasarruf elde edilirken iki ayrı profesyonel ekran kartına gerek kalmıyor, enerji tüketimi ve soğutma ihtiyacı da düşük olduğu için toplam sahip olma maliyeti azalıyor.

AMD FirePro S10000 Sunucu Ekran Kartının Özellikleri

İşlem Performansı: Çift işlemcili ekran kartı ve 1,3 kata kadar daha fazla tek hassasiyet, 7,8 kata kadar daha fazla çift hassasiyetli performans sunuyor. Ayrıca 1,48 TFLOPS çift hassasiyetli kayar nokta performansına sahip.

Watt Başına Daha Fazla Performans: Watt başına 3,94 gigaFLOPS gibi yüksek bir çift hassasiyet performansı sunuyor.

• Yüksek Bellek Bant Genişliği: 6GB GDDR5 tampon bellek ve 384 bit arayüz  sunuyor.

• DirectGMA Desteği: CPU bant genişliği ve tepki süresi darboğazlarını ortadan kaldıran bu sistem, iki grafik işlemcisi arasında iletişim sağlıyor. Veri yolu ve işlemci üzerindeki cihazlar arasında P2P veri aktarımını mümkün kılan bu özellik, ana belleğin kullanılmasını, mikroişlemcinin devreye girmesini, PCI Express üzerinde gereksiz bilgi akışını engelleyerek bilgi akışının düşük tepki süresi ve yüksek akış hızıyla gerçekleştirilebilmesini sağlıyor.

• OpenCL Desteği: OpenCL, FirePro S10000’in paralel işlem kabiliyetinden yararlanmak isteyen geliştiricilerin tercih ettiği programlama dili oldu. Bu şekilde hızlanan bilgisayarlı tasarım (CAD), bilgisayarlı mühendislik (CAE) ve medya ile eğlence (M&E) yazılımları, performans ve işlevsellikteki iyileştirmeleri sayesinde profesyonellerin çalışma biçimlerini değiştiriyor.

AMD FirePro S10000, 3599 dolar fiyat etiketiyle satışa sunuldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun