Donanim 06 ARALIK 2010 / 15:23

Amazon, Route 53 servisini kullanıma açtı

Servis, DNS yönetimini sorun olmaktan çıkarıyor.

Servis, DNS yönetimini sorun olmaktan çıkarıyor.


Programlanabilen DNS servisi, kullanıcıların sahip oldukları herhangi bir domain için DNS alan dosyaları yaratmaya, değiştirmeye ve silmeye imkân tanıyor.

Çoğu kullanıcı yeni bir domain ismi ve bağlantısı aldığında DNS'i bir süreliğine ayarlar ve sonrasında unutulur. Bazen bu süreç iki güne kadar bile varabilir.

Amazon Route 53, DNS üzerinde yapılan değişiklikleri dünya genelindeki yetkili DNS sunucularına 60 saniye içinde aktararak güncellemesini gerçekleştiriyor. Tabii yine de bazı gecikmeler yaşanabiliyor.

Bu gecikmeler DNS çözümleyicilerin kendi servis bilgisi güncelleme periyotlarına göre bu değişimi takip edip diğer DNS sunucuları tarafından algılanmasında ortaya çıkıyor. Böyle zamanlarda Amazon'un elinden bir şey gelmiyor.

Yine de DNS çözümlerinde kullanılabilecek servisin ücretlendirmesi de diğer Amazon Web Servis'leri gibi alanınızın kaç istek aldığına göre değişiyor. Aylık alan için bir dolar ödeniyor. Devamında ayda gelen her bir milyar istek için yarım dolar ve limit aşıldıktan sonra her milyon istekte çeyrek dolar daha ödemek gerekiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun