Donanim 06 ARALIK 2010 / 15:23

Amazon, Route 53 servisini kullanıma açtı

Servis, DNS yönetimini sorun olmaktan çıkarıyor.

Servis, DNS yönetimini sorun olmaktan çıkarıyor.


Programlanabilen DNS servisi, kullanıcıların sahip oldukları herhangi bir domain için DNS alan dosyaları yaratmaya, değiştirmeye ve silmeye imkân tanıyor.

Çoğu kullanıcı yeni bir domain ismi ve bağlantısı aldığında DNS'i bir süreliğine ayarlar ve sonrasında unutulur. Bazen bu süreç iki güne kadar bile varabilir.

Amazon Route 53, DNS üzerinde yapılan değişiklikleri dünya genelindeki yetkili DNS sunucularına 60 saniye içinde aktararak güncellemesini gerçekleştiriyor. Tabii yine de bazı gecikmeler yaşanabiliyor.

Bu gecikmeler DNS çözümleyicilerin kendi servis bilgisi güncelleme periyotlarına göre bu değişimi takip edip diğer DNS sunucuları tarafından algılanmasında ortaya çıkıyor. Böyle zamanlarda Amazon'un elinden bir şey gelmiyor.

Yine de DNS çözümlerinde kullanılabilecek servisin ücretlendirmesi de diğer Amazon Web Servis'leri gibi alanınızın kaç istek aldığına göre değişiyor. Aylık alan için bir dolar ödeniyor. Devamında ayda gelen her bir milyar istek için yarım dolar ve limit aşıldıktan sonra her milyon istekte çeyrek dolar daha ödemek gerekiyor.