Donanim 17 MART 2009 / 09:07

Altyapı bizde, döviz ellere…

MNT yazmaktan bana afakanlar bastı, muhtemelen siz de okumaktan sıkıldınız ancak bu konuyu daha çok kurcalarız gibi geliyor.

MNT yazmaktan bana afakanlar bastı, muhtemelen siz de okumaktan sıkıldınız ancak bu konuyu daha çok kurcalarız gibi geliyor.

Daha önce de yazmıştık. Numarasını taşıyan aboneleri nasıl bileceğiz ya da bulacağız diye. BTK’nın böyle bir hizmeti var. Ancak tek tek sorgulama yapmak çok da efektif bir çalışma değil. IPera Genel Müdürü Tolga Gündüz'ün verdiği bilgiye göre, numara taşınabilirliği konusunda yurtdışında ücretli hizmet veren bir site var: www.numberportabilitylookup.com


Bu site, tüm dünyadaki GSM numaraları için hizmet veren operatörün kim olduğunu söylüyor. Aslında buna benzer pek çok site var. Ancak bu sitenin önemi, destekleyen santral modelleri için hazır sorgular sunması. Gündüz, “Sistemi kendi santralimizde denedik. Bir numarayı aradığımızda, bu site üzerinden o numaranın taşınmış ise hangi operatöre taşındığını sorgulayıp, en uygun tarifeden arayabiliyoruz” diyor.


Ancak her ikimize de ters gelen bir konu var. Bu kriz şartlarında, BTK’nın oluşturduğu veritabanını kullanabilmek için yurtdışındaki bir hizmete döviz bazında ödeme yapılması düşüncesi. Bu nedenle benzer hizmeti BTK’dan istiyor ve bekliyoruz. BTK’daki sevgili dostlarımıza duyurulur.